15 Maj 2020

Z wachlarza emocji – Ciekawość

“Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny.
Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać tej ciekawości.
Kto nie potrafi pytać – nie potrafi żyć.” – powiedział Albert Einstein
Ciekawość jest siłą napędową życia. Bez niej nie byłoby odkryć, rozwoju, a nawet radości.
Jest jedną z pierwszych obserwacji charakterystycznych dla wzrastania dziecka. Każdy rodzic wie, że to już “ten wiek”, kiedy co chwilę słyszy: a po co? a dlaczego? ale jak to możliwe? I choć bywa męcząca – ciekawość świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka.
Dziś mam do przedstawienia dwa jej rodzaje.
Pierwszy prezentuje Emilia Faszczowa z klasy IIIa, która dzieli się z nami swoją ciekawością…. nieba 🙂
Emilka posiada odpowiedni sprzęt do jego obserwacji, ale pozostałby przecież bezużyteczny, gdyby nie jej zainteresowanie. Rodziców i nauczycieli cieszy, kiedy dziecko ma pasję, kiedy ją rozwija i podąża jej śladem. Może rośnie nam astronom? Ciekawość to pierwszy stopień do sukcesu 🙂
Drugi rodzaj ciekawości pokazuje Kacper Krzych z klasy IIIb
– w przeciwieństwie do Emilii pozostaje na ziemi i obserwuje, jak rozwija się wiosna:
Przechodząc obok jabłoni zobaczyłem na niej pąki kwiatów. Zaciekawiło mnie to w jakim czasie się rozwiną. Zrobiłem zdjęcie 29 kwietnia. Pierwszy kwiatek pojawił się po sześciu dniach. Myślę, że gdyby było cieplej to rozkwit kwiatów byłby szybszy. Zbyt niskie temperatury w ciągu dnia i nocy, brak słońca i deszczu opóźniły to wszystko.
Zgadzam się z Kacprem. Sama obserwowałam w tym roku swoje małe jabłonie. Rozkwitły bogato oblepiając, dosłownie, gałęzie jabłoni. Wyjątkowo ładnie wyglądały. Pogoda jest jednak nieprzewidywalna. Może kiedyś Kacper będzie zajmował się klimatem w charakterze swojego warsztatu pracy? Bo jak dziś wytłumaczyć sobie to, co się w nim dzieje?
Otóż….
5 maja zakwitł kwiat na jabłoni, a następnego dnia – 6 maja zasypał nas o opranku śnieg! Dołączę jedno ze swoich zdjęć do fotografii Kacpra – biegunowo przeciwne, ot tak, dla ciekawości świata przyrody, z cyklu “dzień po…” 🙂
Arystoteles powiedział: Żeby ruszyć świat – trzeba najpierw ruszyć się samemu. Ciekawość na pewno nam pomoże.
Dziękuję Emilce i Kacprowi oraz ich rodzicom i Wiktorowi – bratu Kacpra, za to, że podzielili się odrobiną siebie i udostępnili nam zdjęcia obrazujące ich ciekawość.
Dorota Ludwiczuk