06 październik 2021

Wycieczka klas II i III do Krakowa i Bochni

Wczesnym rankiem 23 i 24 września klasy drugie i trzecie wyruszyły
w swoją pierwszą klasową wycieczkę. Zwiedzanie Krakowa rozpoczęto od Pałacu Biskupów przy ulicy Franciszkańskiej. Następnie Pani przewodnik poprowadziła uczniów na Stare Miasto z jego znanymi zabytkami, takimi jak: Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice, Brama Floriańska, Barbakan. Dzięki uprzejmości Pana Łukasza Bułasa,  byłego ucznia naszej szkoły, a obecnie pracownika Teatru im. J. Słowackiego, klasa trzecia mogła zwiedzić ten obiekt. Następnie uczniowie  przeszli  na Wawel. Z wieży, w której znajduje się  Dzwon  Zygmunta można było podziwiać panoramę miasta. Uczniowie klas drugich nie zapomnieli odwiedzić Smoka Wawelskiego. Zapewne w pamięci zwiedzających na długo pozostaną wspomnienia z tego miejsca. Po zasłużonym obiedzie „Pod Smoczą Jamą” przyszedł czas na zakup pamiątek. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni. Po serdecznym górniczym powitaniu wycieczkowicze zjechali pod ziemię. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie.  Trasę pomiędzy szybami przejechano kolejką podziemną, po drodze można było zobaczyć wiele ciekawych i zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie zabytkowej kopalni, która w roku 2013  została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Odwiedzający mają poczucie wyprawy w czasie dzięki ekspozycjom multimedialnym. Spotkania z królami, kupcami genueńskimi oraz duchem mnicha to niecodzienna lekcja historii.

Skarbnik, dobry duch bocheńskiej kopalni sprawdził co uczniowie zapamiętali z wycieczki, a na pamiątkę spotkania wręczył każdemu woreczek soli. Niecodziennym wydarzeniem była gra w piłkę nożną w podziemiach kopalni.

Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.

 

Bożena Mróz

Edyta Mazurkiewicz

GALERIA