14 Maj 2021

“Tak to widzę” – rozstrzygnięcie konkursu

Nie zostaje w powietrzu ślad moich skrzydeł,

A mimo to cieszę się z lotu.

(R. Tagore)

 

Tak to widzę … tak odbieram, tak odczuwam, tak myślę – chciałoby się dopowiedzieć patrząc na wspaniałe prace naszych uczniów. Młodzież Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju spisała się znakomicie! Zderzenie dwóch światów jest dominujące w autoprezentacji każdej osoby.
A może autoterapii? Dużo emocji, ambiwalentnych, silnych uczuć: sprzeciwu na to, co im narzucono i tęsknoty za tym, co im zabrano. Czas nie był ich sprzymierzeńcem, nie tym razem. Nie uleczył ran, nie ukoił lęku. Raczej znużył i popchnął w marazm, zapętlenie sieciowe, osamotnienie i rozdrażnienie. Zresztą – prace mówią same za siebie. Wskazują na to, co boli i na to, o czym marzą. Wartość kontaktu z koleżanką i kolegą okazała się być wartością większą, niż wszystko inne. Z nadzieją i odrobią niepewności czekamy na najbliższe tygodnie, którymi będziemy uczyć się siebie. Może nie od początku, ale na pewno z innego miejsca. Przysłowie chińskie mówi: „Nie bój się wysokiej góry, a raczej delikatnych stóp”. Jak wygląda to u nas?

W każdej z czterech form wypowiedzi konkursu „Tak to widzę” uczniowie przekazali nam swoje stanowisko, myśli i emocje. Gorąco dziękujemy Wam wszystkim za odwagę i własne zdanie, za Waszą pracę i zaangażowanie.

Paulina Lasak

Julia Presz

Inspiracją konkursu były pomysły Pauliny Lasak i Julii Presz – koleżanek, uczennic z klasy VIIa, które podzieliły się swoimi przemyśleniami z nauczycielami. Spodobały się i „maszyna ruszyła”! Poparła nas pani Dyrektor Dorota Rachwalik oraz Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wsparła finansowo zakup nagród rzeczowych dla uczniów. Na ręce pani Joanny Styczeń – pełnomocnika Wójta Gminy Horyniec-Zdrój ds. profilaktyki, dla wszystkich członków komisji składamy serdeczne podziękowania! Dzięki wsparciu GKPiRPA możemy przyczynić się do szerokiego uśmiechu każdego, kto zechciał podzielić się sobą
w konkursie.

 

 

Wyniki przedstawiają się następująco:

I. W kategorii: podcast

przyznano dwie równorzędne nagrody zwycięstwa dla Kingi Patałuch i Wiktorii Węgrzyn

Wiktoria

Kinga

 

 

 

 

 

II. W kategorii: praca graficzna

I miejsce – Oliwia Łuczyszyn

II miejsce – Amelia Gutkowska

Wyróżnienie: Ewa Hałucha, Jakub Szałaj

 

III. W kategorii: rysunek

I miejsce – Amelia Gutkowska

II miejsce – Wiktoria Petrykowska

III miejsce – Patrycja Moskal

Wyróżnienie: Oliwia Drapała, Julia Rejman, Ewa Hałucha

Udział: Martyna Kiełbasa, Anna Junikiewicz, Jan Wiśniewski, Oliwia Bereza

 

IV. W kategorii: fotografia

I miejsce – Paweł Dołhan

II miejsce – Amelia Pszonka

III miejsce – Kinga Patałuch

Udział: Karolina Szmagara, Anna Junikiewicz

 

Gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia prac w obszarze każdej kategorii wypowiedzi, zapraszając jednocześnie do dalszego dzielenia się swoimi pomysłami, twórczością i prezentacjami.

 

 

Dorota Ludwiczuk – psycholog szkolny

Małgorzata Stelmach – nauczycielka plastyki