08 Kwi 2019

Sukcesy i podziękowania, czyli kwietniowy apel szkolny.

 

5.04.2019 r. w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Pani Dyrektor serdecznie powitała dzieci, młodzież i nauczycieli oraz zaproszoną przedstawicielkę  GKPiRPA- panią Joannę  Styczeń. Podkreśliła, że apel będzie wiązał się z podsumowaniem sukcesów uczniów  w lutym i marcu.

 

 

 

Pani Teresa Wojtyszyn podsumowała Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Strofy o Ojczyźnie” zorganizowany  8 lutego br. w Wielkich Oczach przez lubaczowską  Komendę Hufca ZHP. I miejsce przypadło uczennicy klasy IV a- Oliwii Drapale, a III miejsce zdobyła uczennica klasy III b gimnazjalnej Natalia Rozner.

Pani Małgorzata Stelmach powiedziała o wynikach konkursu związanego z zabawą karnawałową – ,,Kosmiczna zabawa” Uczniowie wspólnie z kolegami, rodziną i znajomymi wykonywali kosmiczne pojazdy. 71 uczniów wykonało aż 47 prac. Nagrody w tym konkursie sponsorowała GKPiRPA, zatem p. Joanna Styczeń wręczała zwycięzcom upominki.
I miejsce zajęli: Oliwia Drapała, Bartłomiej Szewczuk oraz rodzeństwo  Katarzyna i Karol Wołczakowie. II miejsce: bracia Daniel  i Wiktor Marciccy oraz Filip Chomański,  a także Julia Burda i Wiktoria Petrykowska; III miejsce: bracia Filip i Karol Turowscy, Kamila Basznianin i Paulina Marcicka. Były też wyróżnienia, a dla wszystkich uczestników projektu Rada Rodziców ufundowała słodycze.

 

W szkole odbył się również konkurs plastyczny ,,Bezpieczne Ferie”. Jego celem, jak zaznaczyła p. Marta Lewko, było uwrażliwienie uczniów na bezpieczeństwo w czasie zimowych zabaw. Wpłynęły 34 prace. Posypały się nagrody w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III ( J. Banaś, K. WołczakI miejsce, K. Bayer, W. LudwikII miejsce, K. Basznianin, B. ChmielowiecIII miejsce)

IV-VI  (O. Drapała– I miejsce, D. Bąk– II miejsce,  W. Syndyka, M. Kiełbasa-III miejsce)

 

i VII- III gimnazjalne (K. Nepelski– I miejsce, J. Dobosz– II miejsce, K. Wiśniewska III miejsce). Sponsorem nagród rzeczowych  była również GKPiRPA. Uczniów motywowały do pracy panie: Marta Lewko, Teresa Chmielowiec i Wiesława Pachla.

Jak zwykle najwięcej sukcesów odnotowali uczniowie i nauczyciele z wychowania fizycznego. Osiągnięcia swoich podopiecznych przedstawili: pan Tadeusz Dziechciarz i pani Barbara Jóźwik-Przednowek.  18 marca br. w Leżajsku odbyły się Półfinały Wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu drużynowym dziewcząt ( 6 miejsce sztafety) i chłopców (7 miejsce sztafety).

 

W pływaniu indywidualnym: W. DziechciarzII miejsce (50 m stylem motylkowym), Karolina BisIII miejsce (50 m stylem klasycznym), N. RoznerIII miejsce (50 m stylem grzbietowym)

Chłopcy w pływaniu indywidualnym: Mikołaj SzaganiecI miejsce i awans do finału wojewódzkiego (50 m stylem grzbietowym), II miejsce – P. Rozner (50 m stylem grzbietowym).

Były też sukcesy w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w indywidualno-drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców – Lubaczów 23.03.2019 r. Dziewczęta zajęły I miejsce, a chłopcy –V.

 

W kategorii chłopców  klas III-IV Andrzej Hejnowicz zdobył I miejsce, a Jakub ZarosaIII, zaś szkoła –I miejsce

Dziewczęta klas V-VI zajęły I miejsce ( indywidualnie: II miejsce- Natalia Niedużak)

Chłopcy klas V-VI (Jacek HejnowiczI miejsce)

W Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej dziewczyny zajęły III miejsce.

Uczniowie klas trzecich rywalizowali między sobą w Szkolnym Turnieju Piłki Ręcznej. Mistrzem szkoły została klasa III a, zaś wicemistrzem klasa III b.

 

W naszej szkole nie brakuje miłośnikowi sportów umysłowych i tak sukcesy warcabistów omówiła p. Wiesława Pachla. Uczniowie brali udział (16-21.03.2019 r.) w  XXXVII Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Warcabach 100-polowych w Szklarskiej Porębie. Z medalami wrócili: Julia Banaś (2 złote i 1 srebrny medal), Jakub Papiernicki (medale: srebrny i brązowy), Klara Kornaga (medale: srebrny, złoty brązowy).  Warcabistów z Horyńca nie zabrakło na XXIII Mistrzostwach Polski Juniorów w warcabach 64polowychw Lipnie,  gdzie Wiktoria Węgrzyn i Julia Nazarko  weszły w skład drużyny, która zdobyła brązowy medal w kat. do lat 13. W grze błyskawicznej Wiktoria zajęła II miejsce.

Pan Mieczysław Ślusarczyk przedstawił wyniki Szkolnego Turnieju Warcabowego Uczniów klas I-III o Puchar Dyrektora Szkoły. W kategorii dziewcząt miejsca na podium zajęły: 1. Julia Banaś, 2. Katarzyna Petryniak, 3.Katarzyna Wołczak

Wśród chłopców byli to: 1.Jakub Papiernicki, 2. Jakub Balawender, 3. Kacper Krzych

O sukcesie ucz. Julii Presz z klasy V a w konkursie wojewódzkim ,, Przepis na więzi” poinformowała p. Jolanta Szczerbinin. Piekąc wspólnie z babcią ciasto  wg przepisu z lat 50. XX wieku, Julia została laureatką tego konkursu.

Wyniki konkursu ortograficznego dla klas drugich i trzecich ogłosiła pani Edyta Mazurkiewicz: w klasach drugich: III miejsce- D. Marcicki, II miejsce-Sz. Ługowski, I miejsce -M. Nazarko; w klasach trzecich: III miejsce- J. Papiernicki, II miejsce- K. Turowski, I miejsce- J. Banaś. Nagrody dla tych  uczniów ufundowała również GKPiRPA. Nauczyciele przygotowujący uczniów i przeprowadzający egzamin usłyszeli słowa podziękowań, a są to panie: W. Kornaga, E. Mazurkiewicz, B. Mróz, W. Pachla.

Pani Teresa Wojtyszyn przekazała informację o tym, że w Hufcowym Powiatowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej ,,Niechaj Polska zna, jakich synów ma”, jej podopieczni, czyli 2 DH  ,,Żywego Słowa”  zajęła I miejsce. Konkurs odbył się 27 marca w DK w Lisich Jamach .

 

Z kolei Gromada Zuchowa ,,Przyjazne Ogniki” przygotowywana przez panią Jolantę Drapałę zdobyła III miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Zuchowej ,,100 uśmiechów na minutę” w Rzeszowie (30 marca 2019 r.). Zuchy rywalizowały z 11 innymi grupami, a zaśpiewały piosenki: ,,Stokrotka” i ,,Wędruj z nami”.

 

Tę część apelu zakończyła pani Katarzyna Szymeczko, przedstawiając najświeższe wyniki etapu powiatowego Szkolnych Prezentacji Artystycznych, które odbyły się 2 kwietnia w GOK-u w Horyńcu- Zdroju. Do II etapu w Przemyślu zakwalifikowały się: w piosence- Oliwia Pruchnicka (,,Takie miejsce”), w tańcu- zespół ,,Zygzaki” (układ ,,Anioły i diabły”), zespół dzieci młodszych ,,Sprężynki” otrzymał wyróżnienie.

 

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom, którzy odnieśli sukcesy oraz nauczycielom. którzy przyczynili się do tych osiągnięć. Zachęcała uczniów do włączania się do pomocy finansowej na rzecz absolwenta horynieckiego gimnazjum- Łukasza Czarnego poszkodowanego w wypadku i wymagającego długiej i kosztownej rehabilitacji. Przypomniała o dniach wolnych od zajęć, egzaminach gimnazjalnych i ósmoklasisty. Powiadomiła o obchodach Dnia Ziemi oraz Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 Maja.

Agata Nesterak