25 Wrz 2019

Sprzątanie Świata – Polska 2019

20 września 2019 roku Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Horyńcu-Zdroju przyłączyła się do akcji Sprzątanie Świata – Polska 2019, organizowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”.

Do akcji przystąpili uczniowie klas III razem z wychowawcami. Wyruszyli na spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa w Horyńcu-Zdroju, aby pod opieką leśniczego oczyścić wybrany fragment lasu. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie dowiedzieli się, że śmieci zanieczyszczają nasz krajobraz oraz są zagrożeniem dla zwierząt tam żyjących. Rozkładające się śmieci, uwalniają chemiczne substancje, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody, a podczas pożaru ułatwiają rozprzestrzenianie się ognia. Po krótkim wprowadzeniu oraz instruktażu udzielonym przez pana leśniczego dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Pracownik nadleśnictwa czuwał nad bezpieczeństwem uczniów i prowadził ich zaplanowaną trasą. Początek trasy miał miejsce nad zalewem w Horyńcu- Zdroju, a koniec przy świetlicy.

Dzieci zebrały pełne worki śmieci, były bardzo szczęśliwe, dumne oraz czuły, że zrobiły dobry uczynek.  W imieniu dzieci kieruję prośbę do każdego z nas: „Nie zaśmiecajmy lasów !”

Opracowała: Izabela Piątek