18 Maj 2020

Rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II

Nasz optymizm opiera się przede wszystkim na przekonaniu, że towarzyszy nam nieustanna pomoc Boża, której nigdy nie zabraknie temu, kto pokornie i z ufnością o nią prosi”.

Jan Paweł II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a  dzisiaj 18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin papieża.

Ci, którzy go wspominają, mówią, że było w nim coś, co sprawiało, że przyciągał do siebie ludzi. Pełen życia, czynnie uprawiał sport, bardzo lubił ruch i przyrodę. Tryskał poczuciem humoru. Podczas powitania w Monachium Ojciec Święty spytał licznie obecne dzieci: „Dano wam dziś wolne w szkole?”. „Tak!” – wrzasnęły z radością dzieci. „To znaczy – skomentował Jan Paweł II – że papież powinien częściej tu przyjeżdżać”.

Jego pontyfikat był niezwykły. Nieustająca praca i modlitwa, spotkania, audiencje, narady, pisanie encyklik. Starania o dialog pomiędzy różnymi kościołami i troska o młodych. To także tysiące przebytych kilometrów, pielgrzymki do najodleglejszych zakątków świata. A wśród nich pielgrzymki szczególnie ważne – te do ojczyzny.

W normalnych okolicznościach właśnie uczestniczylibyśmy w uroczystej akademii. Nie możemy się jednak spotkać, więc niech te kwiaty i  zapalony znicz, przypominają nam o jednym z najważniejszych przesłań Jana Pawła II:

Niech nasza droga będzie wspólna,
Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
Niech nasza miłość będzie potężna.
Niech nasza nadzieja będzie większa
od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.