Wakacyjni solenizanci

Urodziny w grupie przedszkolnej mają wielką wartość nie tylko dla samego solenizanta, ale także dla pozostałych przedszkolaków . Wszystkie dzieci są uroczystymi gośćmi, śpiewają sto lat i składają życzenia.  Urodziny pozytywnie wpływają na emocje, integrują grupę.  Jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego naszym wakacyjnym solenizantom: Hani i Ksaweremu.
Bernarda Krzyśkowska

 

 

Biedronki, Krasnoludki i Pszczółki zbierają nakrętki

Przedszkolaki z punktu przedszkolnego przez cały rok biorą udział w akcji organizowanej w naszej szkole , która polega na zbiórce plastykowych nakrętek po napojach, nabiale, szamponach, środkach chemicznych.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu się w ten projekt pomagamy chorym dzieciom z Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.

Przesłaniem projektu jest uczenie empatii i wrażliwości na drugiego człowieka oraz niesienie bezinteresownej pomocy chorym dzieciom. Akcja ta pozwala nam również zmieniać swoje dotychczasowe nawyki odnośnie śmieci i ich segregowania, niszczenia (recyklingu) i promuje ekologiczny styl życia.

Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i rodzicom,którzy włączyli się w naszą akcję i zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek!

Anna Bizior

 

 

Pszczółki na wycieczce w Rzeszowie

 

W dniu 8 czerwca przedszkolaki z grupy Pszczółki wraz z nauczycielami i rodzicami udały się na całodniową wycieczkę do Rzeszowa. Maluchy obejrzały bajkę „Kaczki z gęsiej paczki”, wzięły udział w warsztatach w Fabryce Czekolady oraz spędziły mnóstwo czasu w Sali Zabaw. Dzieci dowiedziały się z czego zrobiona jest czekolada,jak powstaje i czy biała czekolada to czekolada. Ogromną frajdą dla dzieci było ozdabianie swojej tabliczki czekolady oraz rysowanie czekoladą na kartonie. Dzieci wróciły zmęczone ale szczęśliwe po nowym doświadczeniu i po nowej przygodzie.

Anna Bizior  Alina Fircowicz

 

 

Dzień Mamy w przedszkolu

 Jesteś mamo skarbem mym

 kocham Cię ze wszystkich sił

Dzień Mamy to wyjątkowe święto, które pozwala dzieciom wyrazić uczucia, jakimi darzą swoje mamy. Z tej właśnie okazji w punkcie przedszkolnym odbyły się przepiękne uroczystości.  Odświętnie ubrane przedszkolaki śpiewały wzruszające piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. Po części artystycznej w dowód swojej miłości dzieci wręczyły mamusiom prezenty, które wykonały z małą pomocą pań. Wszystkie mamusie były bardzo dumne ze swych pociech. Podczas tego spotkania zaproszone mamy wzięły udział w zabawach ruchowych i tańcach. Na zakończenie mamy zostały zaproszone na słodki poczęstunek w gronie swoich pociech.

Anna Bizior  Alina Fircowicz

 

KRASNOLUDKI, BIEDRONKI I PSZCZÓŁKI Z WIZYTĄ U FRYZJERA

18 maja maluchy wybrały się z wizytą do pobliskiego salonu fryzjerskiego . Miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjera, a także zapoznać się z wyposażeniem salonu fryzjerskiego. Dzieci obserwowały i zadawały mnóstwo pytań. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga siły i cierpliwości. Następnego dnia nasze przedszkole odwiedziła pani Joasia która kiedyś bardzo chciała być fryzjerką. Dzieci miały okazję poczuć się jak w prawdziwym salonie fryzjerskim. Oczywiście zabiegi fryzjerskie wymagają czasy, ale każdy cierpliwie czekał na swoją kolej. Wszystkie dzieci miały piękne fryzury. Dziękujemy pani Joasi za poświęcony czas.

Izabela Zelik

 

   

 

 

 

KRASNOLUDKI, BIEDRONKI I PSZCZÓŁKI Z WIZYTĄ W STRAŻY GRANICZNEJ

 

16 maja maluchy z naszego przedszkola odwiedziły Placówkę Straży Granicznej w Horyńcu- Zdroju. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z funkcjonowaniem placówki oraz obowiązkami jej pracowników. Przedszkolaki miały możliwość zwiedzania pomieszczeń dla osób zatrzymanych, mogły przymierzyć kamizelki kuloodporne, odblaskowe, hełmy oraz inne akcesoria wykorzystywane w codziennej pracy funkcjonariuszy. W trakcie wizyty zaprezentowano dzieciom samochody, motocykle i quady będące na wyposażeniu placówki. Nie zabrakło również ulubieńca najmłodszych- psa, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wśród dzieci. Dziękujemy za pokazanie dzieciom na czym polega praca funkcjonariusza Straży Granicznej i za mile spędzony czas. Ta wizyta dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Izabela Zelik

 

Biedronki i Krasnoludki w piekarni

 

„Bycie piekarzem, to trudna sprawa.

Pieczenie chleba, to nie zabawa…”
Arkadiusz Łakomiak

17 maja 2018 roku przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do piekarni.  Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy oraz maszynom, które pomagają przy wypieku chleba. Wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, wielkie łopaty, krajalnica oraz piec, który miał wiele drzwiczek. Mieliśmy również okazję zobaczyć wielki magazyn z różnymi mąkami i porównać je organoleptycznie. Dopełnieniem było własnoręczne wyrabianie ciasta oraz próby wykonania bułki kajzerki. Na koniec dzieci zostały poczęstowane pysznymi rogalikami. Wycieczka do piekarni to dla dzieci prawdziwa przygoda, a kto wie, może któryś przedszkolak wybierze sobie  za kilkanaście lat właśnie ten zawód.
Dziękujemy Właścicielowi, pani Kierownik oraz Pracownikom dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.
Bernarda Krzyśkowska

 

“TĘCZOWE EKSPERYMENTY” U POSZUKIWACZY I ODKRYWCÓW

… JAK TO SIĘ STAŁO ? … 🙂 Na to pytanie odpowiadaliśmy sobie podczas “tęczowego eksperymentowania”. W trakcie przeprowadzania doświadczeń, udało nam się stworzyć między innymi tęczę w szklance i na talerzu, kolorowe tornado na mleku a także deszcz. To wszystko powstało z wykorzystaniem łatwo dostępnych produktów. Dzieci poprzez zabawę poznały działanie “napięcia powierzchniowego” a także różnice w  gęstości różnych produktów wykorzystanych w doświadczeniach (miód, woda, olej, mydło w płynie). Eksperymenty pozwalają w naturalny sposób zachęcić i  pobudzić dzieci do “główkowania”, analizowania i wnioskowania na temat obserwowanych zjawisk. To również doskonała okazja na wprowadzenie dzieci w świat nauki, a przede wszystkim świetna zabawa. Poszukiwacze i Odkrywcy już o tym wiedzą! 🙂

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

 

WYCIECZKA POSZUKIWACZY I ODKRYWCÓW

     

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 22 maja 2018 roku, Poszukiwacze wraz z Odkrywcami udali się w podróż do Pacanowa “Śladami Koziołka Matołka”. Podczas wycieczki odbyliśmy niesamowitą wyprawę do “Świata Baśni”. Krainy bajek z różnych europejskich narodów przemierzaliśmy zaczarowanym pociągiem. W “Małym Teatrze” obejrzeliśmy spektakle pt. “Dziadek do orzechów” i “Mała Syrenka” a także wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym. Wzięliśmy również udział w poszukiwaniach “Zamku Szczęścia” i odwiedziliśmy pełną tajemnic krainę “Soria Moria”. Wiele radości i dobrej zabawy przyniosły nam warsztaty animacyjne. Podsumowaniem naszej wyprawy był film pt. “Przygody Koziołka Matołka”, który obejrzeliśmy w kinie. Uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów, a Koziołek Matołek, któremu nie straszne były przedziwne przygody, stał się naszym Przyjacielem 🙂

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

 

Biedronki w sklepie

W związku z realizowanym tematem tygodniowym „Poznajemy różne zawody” 15 maja 2018 r. Biedronki wybrały się do pobliskiego sklepu spożywczego.  Zadając  wiele pytań, zapoznały się z pracą ekspedientki oraz z wyposażeniem sklepu.  Dzieci miały możliwość wyboru oraz zakupu towaru na określoną kwotę, utrwalając przy tym zasady właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Dumne ze swoich samodzielnych zakupów wróciły do przedszkola.
Bernarda Krzyśkowska

 

Dzień kwiatów u Pszczółek

W dniu 15 maja w grupie Pszczółki odbyły się warsztaty robienia kwiatów z krepiny. W tym dniu naszą grupę odwiedziła Pani Barbara Gorzelnik, która zapoznała dzieci z różnymi sposobami i technikami wykonywania kwiatów. Potrzebujemy: krepinę w różnych kolorach, druciki, klej, nożyczki, trochę zręczności a na pewno otrzymamy świetną ozdobę. Przedszkolaki z zaangażowaniem podejmowały próby wykonywania kwiatów. Sztuka ta wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale ile daje satysfakcji, gdy widzimy końcowe efekty naszej pracy. Zbliżające się święto Dnia Mamy będzie dobrą okazją wręczenia  kwiatów kochanym mamom.         Anna Bizior

 

 

ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY U NAJMŁODSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

 

25 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadziła pani Beata Nazarko, która opowiedziała przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pani Beaty dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, utraty przytomności, złamania czy krwotoku. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Zajęcia w naszym przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i właśnie dlatego z tą tematyką należy oswajać  już od najmłodszych lat.

Izabela Zelik

         

Przedszkolaki świętują Dzień Flagi.

 

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

2 maja 2018 r. świętowaliśmy Dzień Flagi. Aby rozbudzić i utrwalić u dzieci poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli w naszym przedszkolu organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych. Był to czas na przypomnienie dzieciom  historii państwa polskiego, rozmowy na temat  symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. W tym dniu udaliśmy się ulicami Horyńca, aby wręczyć spotkanym przechodniom flagi, które wykonaliśmy wcześniej na zajęciach. Przypominaliśmy również mieszkańcom, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Anna Bizior

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KRASNOLUDKI I BIEDRONKI W SANATORIUM

 

18 kwietnia 2018r. maluchy zwiedziły sanatorium „Uzdrowisko Horyniec”. Pani Joanna Balawender oprowadzała dzieci po gabinetach zabiegowych, przybliżyła przedszkolakom specyfikę pracy osób tam zatrudnionych, oraz sposoby leczenia kuracjuszy. Dzieci miały okazję poznać wszystkimi zmysłami żywioły: wodę powietrze i ziemię, które są wykorzystane w leczeniu sanatoryjnym. Teraz wiemy czym jest „ Horynieckie czarne złoto”. Dziękujemy za miłe i życzliwe przyjęcie.

Izabela Zelik

 

         

PROJEKTY KRASNOLUDKÓW I BIEDRONEK

 

Odpowiedzi na pytania czym jest dla nas powietrze, woda, ziemia i ogień przedszkolaki poszukiwały pracując metodą projektową. Podczas zajęć dzieci wykazały się szeroką wiedzą na temat przyrody. Wiedzę swoją poszerzyły poprzez eksperymenty, obserwacje i działanie.

Jolanta Parobi

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

PSZCZÓŁKI W SALI ZABAW ,,KOLOROWE PIĘTERKO”

 

20 kwietnia 2018r. Pszczółki spędziły niezapomniane chwile, pełne radosnych wrażeń w sali zabaw Kolorowe Pięterko w Lubaczowie.

Główną aktywnością dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa, dlatego też maluchy bardzo szybko odnalazły się w otoczeniu z mnóstwem ciekawych zabawek, małpim gajem, zjeżdżalnią itd. Specjalnie dla dzieci w przerwie zabawy został przygotowany słodki poczęstunek, który dzieci zjadły z apetytem, tym bardziej, że musiały uzupełnić energię potrzebną do dalszych swawoli. Na koniec wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane pamiątkowym balonikiem.

Alina Fircowicz

 

 

Pszczółki w Nadleśnictwie Lubaczów.

W dniu 20 kwietnia 2018 r. przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Lubaczów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawostek i informacji związanych z życiem zwierząt i ptaków zamieszkujących nasze lasy. Obejrzały film pt. „Wiosna w lesie”. Odpowiadały na pytania Pani prowadzącej, rozwiązywały zagadki. i kolorowały obrazki ze  zwierzętami leśnymi. Przedszkolaki miały okazję z bliska przyjrzeć się eksponatom zwierząt i ptaków. Zapoznały się również z różnorodnością gatunków drzew rosnących w najbliższym otoczeniu. Na pożegnanie dzieci dostały breloczek z sympatycznym jeżykiem.

Anna Bizior

                     

 

 

 

 

My przedszkolaki na ziemskiej kuli     

wiemy, że Ziemię trzeba przytulić.

Zadbać o lasy, powietrze i wodę,

kwiaty, zwierzęta-całą przyrodę!

12 kwietnia 2018r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Horyńcu-Zdroju i Werchracie uroczyście uczciły Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie przedszkolaki  przystrojone w opaski i listki symbolizujące zieleń przyrody, wystąpiły przed zaproszoną widownią i zaprezentowały program artystyczny. Każda grupa przedstawiła wiersze i piosenki, które w sposób szczególny nawiązywały do ochrony naszej zielonej planety i zachęcały do troski o jej dobro i piękno. W celu utrwalenia wiedzy na temat zagadnień związanych z ekologią i dbałością o Ziemię dzieci rozwiązywały zagadki ekologiczne i eko-quiz. Następnie  przedszkolaki złożyły przysięgę miłośnika przyrody. Na zakończenie uroczystości każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom Przyjaciela Przyrody.

Alina Fircowicz

 

Wiosenny bal przedszkolaków z Palmonutką.

 

W czwartek 12 kwietnia 2018 r. dzieci wzięły udział w zabawie zorganizowanej przez Radę Rodziców Punktu Przedszkolnego z Horyńcu-Zdroju i Punktu Przedszkolnego z Werchraty.  Impreza poprowadzona została przez animatorów zabaw dla dzieci Palmonutka, którzy zapewnili dzieciom świetną rozrywkę. Były pląsy i tańce przy dźwiękach znanych piosenek oraz zabawy z chustą animacyjną. Wiele frajdy sprawiło dzieciom przechodzenie przez długi kolorowy tunel. Przedszkolaki miały również możliwość wzięcia udziału w konkursach związanych m.in. z ekologią i recyklingiem. Dodatkowymi atrakcjami dla maluchów były bańki z wytwornicy, kiedy dzieci łapały tysiące baniek mydlanych w rytm muzyki. Zabawa odbyła się w miłej atmosferze, a atrakcje umożliwiły dzieciom spędzenie czasu w radosnej atmosferze oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Po  zabawie dzieci zjadły słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Anna Bizior

GALERIA ZDJĘĆ

 

Biedronki w Kolorowym Pięterku

27 marca 2018 r. Biedronki wybrały się do sali zabaw Kolorowe Pięterko w Lubaczowie. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Celem naszej wycieczki było doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie motoryki dużej i małej, integracja z kolegami i koleżankami oraz przede wszystkim stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Trzy godziny pobytu w sali, gdzie znajdowało się mnóstwo zabawek sprzyjających  kreatywnej zabawie minęło nam bardzo szybko. Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzimy to miejsce. Było suuuper!!!

Bernarda Krzyśkowska

 

 

Biedronki, Krasnoludki i Pszczółki przygotowują Palmy Wielkanocne.

To są palmy przewspaniałe
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek
Dajemy wam palmy w darze,
Bo tak stary zwyczaj każe.
Bo dawno temu wierzono, że palmy
Złe moce odgonią.

Z obchodami Świąt Wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych, z którymi staramy się zapoznać dzieci z naszego punktu przedszkolnego.  Jedną z tradycji wielkanocnych jest robienie  palm na Niedzielę Palmową. Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów. Wierzono m.in., że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy  przed czarami, ogniem i wszelkim złem. Poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem.

Anna Bizior

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURCZAKI, ZAJĄCZKI I OZDOBY WIELKANOCNE W PRZEDSZKOLU

Wielkanoc- to czas radości, przygotowań, malowania pisanek, strojenia koszyczków. Taka świąteczna atmosfera zapanowała w przedszkolu. Przedszkolaki wykazały się niezwykłymi zdolnościami artystycznymi, natomiast prace okazały się prawdziwym dziełem sztuki.           Wszystkie te skarby dzieci zabrały do domu, by pięknie udekorować wielkanocny stół.

Izabela Zelik

 

          

 

ANGIELSKI W PRZEDSZKOLU

 

W każdy poniedziałek i czwartek przedszkolaki czekają na pełne ekspresji zajęcia z języka angielskiego prowadzone przez pana Jacka Szczupaka. Zabawy ruchowo- muzyczne i ciekawe rekwizyty, w zabawnej formie przybliżają najmłodszym proste zwroty i słownictwo, uczą koncentracji uwagi, rozwijają słuch i umiejętności komunikacyjne w języku obcym.

Jolanta Parobi

 

 

     

 

 

Marcowi solenizanci u Biedronek

 

Świętowanie urodzin wśród kolegów i koleżanek to wielka radość i niezapomniane chwile. W miesiącu marcu, aż pięć Biedronek obchodziło swoje urodziny: Antek, Diana, Olivia, Mikołaj i Wojtek. Wszystkim solenizantom życzymy jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

Przedszkolaki biorą udział w akcji “Pocztowy Podarek”

 

“Pocztowy Podarek” to akcja w którą zaangażowały się dzieci z naszego przedszkola. Polega ona na tworzeniu rozmaitych prezentów dla dzieci z Marzycielskiej Poczty. W związku z tym, że zbliżały się Święta Wielkanocne, przedszkolaki zrobiły zajączki, kurki i baranki z myślą o chorych dzieciach.  Takie „sercodzieła” towarzyszą naszym przyjaciołom podczas ich pobytów w szpitalach oraz upiększają ich domowe pokoje. Jest to wspaniałe wsparcie w walce z chorobą, a dla nas dodatkowa motywacja do rozwijania swoich umiejętności. Nasz „Pocztowy Podarek” powędrował do Nikoli Kowalik. Mamy nadzieję, że Nikola ucieszy się z naszych prezentów i dodadzą jej one siły w walce z chorobą.

Bernarda Krzyskowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIELKIE HECE W BIBLIOTECE

 

Dnia 22 marca  w punkcie przedszkolnym gościliśmy teatr Moralitet z Krakowa, który wystąpił przed naszymi ,,milusińskimi” z przedstawieniem pt. ,,Wielkie hece w bibliotece”. W przedstawieniu występowały znane wszystkim dzieciom postacie z bajek, które w niezbadanych okolicznościach wypadły ze swych książek. Na pomoc przychodzi Kot-Dziwak będący jednocześnie obiektem drwin dla innych występujących bohaterów. Odkrycie jakiego dokonuje kot wskazuje, iż przyczyną tego całego zamieszania jest niedbalstwo czytelników, którzy nie szanują książek.  Przedstawienie niesie bardzo jasny i wymowny przekaz skierowany do dzieci i mówi o dwóch ważnych sprawach: po pierwsze- należy dbać  o książki, a po drugie- nie wolno wyśmiewać się z tych, którzy różnią się od nas.

 

opracowała: Alina Fircowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEDSZKOLAKI ŻEGNAJĄ ZIMĘ

 

Marzanno, marzanno niech zima minie,

a kra na strumyku wraz z tobą odpłynie                    

Marzanno, marzanno już nie chcemy ciebie,

niech świeci nam słonko na wiosennym niebie. 

 

 

21 marca to zawsze wyjątkowy dzień, który wszystkich nastraja pozytywnie, gdyż jeśli nawet wiosny jeszcze nie widać, to wiadomo, że jest już tuż tuż…

W tym dniu dzieci z punktu przedszkolnego brały udział w quizach i zabawach rozwiązując zagadki o tematyce wiosennej. Później na placu przedszkolnym oficjalnie pożegnaliśmy zimę. Dzieci z wielką radością pożegnały wykonaną wspólnie kukłę Marzanny recytując wierszyk :

Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, w ognisku Cię spalimy zimę przegonimy.                                                           

Anna Bizior

 

W ŚWIECIE SZTUKI – TYDZIEŃ TEATRU U BIEDRONEK, PSZCZÓŁEK I KRASNOLUDKÓW

 

“Jeśli dwóch ludzi rozmawia, a reszta słucha ich rozmowy – to już jest teatr”  

Gustaw Holoubek

 

Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko oglądanie spektakli, ale przede wszystkim zabawa w teatr. Istotą dziecięcego teatru jest możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami i oderwanie od rzeczywistości. To wszystko prowadzi do rozwijania myślenia, wyobraźni, mowy, pamięci, uczy odwagi i śmiałości oraz umiejętności współdziałania i wyrażania różnych stanów uczuciowych.

W drugim tygodniu marca nasze przedszkole stało się sceną teatralną, na której wystąpiły panie oraz dzieci z różnorodnym repertuarem teatralnym. Przedszkolaki miały okazję zmienić się w wybrane zwierzę, superbohatera czy księżniczkę. Przydatne były do tego stroje w kąciku teatralnym oraz różne rekwizyty. Zabawy w teatrzyk kukiełkowy, japoński, cieni  wywołały wiele pozytywnych emocji.  Każda z form przekazu wniosła  dużo radości i nauki. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat teatru podczas oglądania prezentacji multimedialnej. Dowiedziały się jak wygląda scena teatralna i poszczególne jej elementy. Obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Jaś i Małgosia”, który był inspiracją do dalszych zabaw. Pracę plastyczną – swój własny teatrzyk i pacynki wykonały z wielkim zaangażowaniem.  Mając na uwadze to, jak wiele walorów posiadają zabawy teatralne i fakt, że sprawiają dzieciom ogromną radość  należy jak najczęściej sięgać po tę formę przekazu.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet w przedszkolu

 

“Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.

Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek –
To jest od chłopców upominek”
Zbigniew Jeżyna

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków i kwiatów. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

MUZYCZNY TYDZIEŃ U KRASNOLUDKÓW, PSZCZÓŁEK I BIEDRONEK

 

Muzyczny tydzień w naszym przedszkolu był szczególną okazją do wyrażania przez dzieci swoich przeżyć wewnętrznych poprzez różne formy ekspresji artystycznej.

Poznawanie muzyki z różnych epok i o różnym instrumentarium wzbogacałyśmy o prezentacje multimedialne oraz zajęcia z rytmiką prowadzone w oparciu o umiejętności zdobyte na szkoleniu muzyczno-tanecznym „Wiosna, lato, muzyka i ruch”.

Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się popisy zaproszonych gości, którzy zaprezentowali grę na pianinie, gitarze, saksofonie, akordeonie i perkusji. Dzieci miały możliwość zagrać na tych instrumentach, ułożyć własną kompozycję lub wizualizację wybranej piosenki. Nie zabrakło radości, tańca i uśmiechu.

Dziękujemy naszym muzykom za poświęcony czas.

Jolanta Parobi

          

 

Urodzinki w lutym u Biedronek

 

W miesiącu lutym swoje urodzinki świętowały Biedronki: Franek (4latka), Celinka (4 latka) i Martynka (5 lat). Każdy solenizant w swoim dniu czuł się wyjątkowo.  Cała grupa śpiewała „Sto lat”, składała życzenia oraz umilała czas podczas zabaw. Jeszcze raz dla całej trójki wszystkiego.

 

 

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE BIEDRONKI

16 lutego w grupie BIEDRONKI odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki odważnie i bez tremy  prezentowały wspaniałe wiersze, piosenki i tańce. Dziadkowie ze wzruszeniem nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Prawdziwą radość wnukom jak i dziadkom sprawiła możliwość wspólnego tańca i zabawy. Po części oficjalnej wspaniali goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
To były naprawdę wyjątkowy dzień wypełniony miłością, uśmiechem i dumą.

Izabela Zelik

       

 

 

“Kosmiczne podróże” Poszukiwaczy i Odkrywców

 

(…) gdy zgasną wszystkie światła, a słońce oczy zmruży,
Na niebie pojawi się mapa kosmicznej podróży.

Ciemna otchłań, pełna niezbadanych miejsc,
Wielu się zastanawia gdzie jej początek jest.

Wielką tajemnicą dla ludzkości wciąż jest,
Odkryć choć mały skrawek przestrzeni tej (…)

Poszukiwacze i Odkrywcy, przy realizacji tematu “Nie jesteśmy sami w kosmosie”, zgłębiali tajniki wiedzy dotyczącej przestrzeni kosmicznej. W trakcie zajęć, dzieci aktywnie uczestniczyły w eksploracji kosmosu – oglądały przygotowane prezentacje multimedialne oraz filmiki edukacyjne na tablicy interaktywnej. Wzbogacały i utrwalały swoją wiedzę poprzez rozwiązywanie zagadek, quizów oraz słuchanie kosmicznych ciekawostek. Dodatkową atrakcją było oglądanie prawdziwego meteorytu, który został udostępniony dzieciom dzięki życzliwości Rodziców Dagmarki Pogorzelec, za co serdecznie dziękujemy 🙂

Grażyna Maciuła, Małgorzata Smolińska

ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU BIEDRONEK

Korzystając z uroków tegorocznej zimy postanowiliśmy pobawić się na śniegu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu,  lepiąc bałwana, rzucając śnieżkami, a także zjeżdżając z górki na sankach. Po takiej zabawie na świeżym powietrzu do przedszkola wracaliśmy z szerokimi uśmiechami.

Izabela Zelik

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniach 13 i 14 lutego, Pszczółki, Krasnoludki i Biedronki wraz z wychowawczyniami, odwiedziły bibliotekę szkolną. Biblioteka okazała się bardzo interesującym miejscem dla dzieci, tym bardziej, że dla większości z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Pani Beata Nazarko (nauczyciel biblioteki), w ciekawy i przystępny sposób opowiadała o pracy bibliotekarza, bibliotece i o księgozbiorach. Dzieci ze skupieniem oglądały pięknie wydane albumy i inne publikacje, a największe wrażenie na nich zrobiła najmniejsza i największa w bibliotece książka. Podczas wizyty dzieci miały okazję przejść pomiędzy regałami, a najbardziej interesującym dla nich działem okazał się ten z bajkami i książkami dla dzieci.  Pod koniec wizyty pani Beata wypożyczyła dzieciom wybrane książeczki, aby móc je czytać w przedszkolu lub w domu.

Opracowała: Alina Fircowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POSZUKIWACZE I ODKRYWCY dla Babci i Dziadka

… Babciu, Dziadku – po prostu Was kochamy … 🙂

W dniu 24 stycznia 2018 roku, Poszukiwacze wraz z Odkrywcami mieli przyjemność gościć swoje ukochane Babcie oraz Dziadków. Z okazji Ich święta, dzieci przygotowały program słowno – muzyczny. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Nie zabrakło również słodkości i drobnych upominków.

Przy okazji spotkania, młodszy aspirant Pan Łukasz Duda, wygłosił krótką prelekcję skierowaną do Seniorów. Zwrócił szczególną uwagę na zachowanie czujności wobec oszustów, którzy różnymi metodami usiłują wyłudzić pieniądze. Apelował też o zachowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sytuacjach życia codziennego.

Grażyna Maciuła, Małgorzata Smolińska

 

“Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,

że śnieg powinien być kolorowy?

Albo zielony, albo czerwony,

liliowy albo beż…”

(Ludwik Jerzy Kern)

 

 

Co Biedronki robią zimową porą?  Na pewno nie nudzą się w przedszkolu. Opady śniegu to dla nich doskonała okazja do zabaw badawczych. 25 stycznia 2018 r. sprawdzały właściwości śniegu – obserwowały, dotykały, wąchały, oglądały przez lupę i zmieniały jego kolor. Zafascynowane, tym że śnieg nie musi być biały, wyśmienicie bawiły się malując farbami swoje rzeźby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obserwowały topnienie śniegu w ciepłej sali, w słoiku na kaloryferze, podczas polewania go gorącą wodą. Sprawdzały czy stopi się szybciej posypany solą, cukrem czy mąką, jakież było ich zdziwienie, kiedy ten biały puch zamienił się w wodę – niestety jak się okazało dość mocno zabrudzoną, już teraz nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby spróbować jego smaku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawdziły też właściwości lodu stwierdzając, że jest zimny, twardy ,mokry, śliski, pływa w wodzie, widać tylko jego wierzchołek, a nie całość, która jest skryta pod wodą. Takie góry lodowe zagrażają w sposób szczególny statkom na morzu. Dzieci sprawdziły jak zachowa się ich papierowy statek w zderzeniu z kostkami lodu. Łowiły lód za pomocą kawałka wełny ( wełnę opuszczały na lód, posypywały solą, nitka przymarzała do lodu i mogły go wyłowić).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem przeprowadzonych zabaw badawczych było rozwijanie aktywności poznawczej dziecka, pobudzanie do myślenia, wyjaśniania, stawiania wniosków  oraz czerpanie radości  i satysfakcji z działania.

Bernarda Krzyśkowska

Śnieg zasypał pola, lasy.

Dokąd lecą głodne ptaki?

Kto je karmi po zamieci?

Kto? Wiadomo, małe dzieci…

(W. Domeradzki)

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki atmosferyczne. Ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu, dlatego też przedszkolaki bardzo chętnie włączyły się do akcji dokarmiania ptaków zimą. Sprawia im ogromną radość to, gdy mogą wrzucić do karmnika różne ziarenka czy zawiesić słoninkę dla sikorek. Takie działania niosą za sobą wspaniały walor edukacyjny, jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości, wrażliwości, jak również satysfakcji i radości. Dziękujemy bardzo serdecznie Rodzicom, którzy włączyli się do akcji dokarmiania, dostarczając nam do przedszkola karmniki oraz pokarm dla ptaszków.

Bernarda Krzyśkowska

Urodziny Oskara

 

17 stycznia Oskar obchodził swoje czwarte urodziny, w związku z tą okazją cała grupa Biedronek świetnie się bawiła i cieszyła razem z solenizantem z tak ważnej chwili.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka u Krasnoludków i Pszczółek.

 

Babci i dziadka przyznać to trzeba,

Każdemu dziecku w życiu potrzeba.

Znana ta para bardzo kochana

przez wszystkie wnuki jest szanowana

No, a gdyby ich nie było

dzieciom trudno by się żyło

Kto by bajki opowiadał?

Kto, by mądre rady dawał?

23 stycznia w grupach Krasnoludków i Pszczółek odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.  W tym dniu Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce . Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna wzruszeń.  Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze, a dziadkowie obiecali, że pojawią się w przedszkolu za rok.

Anna Bizior

 

Wizyta leśniczego u Biedronek, Pszczółek i Krasnoludków

„ Pan leśniczy całą zimę dba o leśną swą rodzinę.

Chroni ptaki i zwierzęta, o ich losie wciąż pamięta.

Gdy zwierzęta chore w lesie, zaraz swoją pomoc niesie.

Często składa karmę dla nich, chroni przed kłusownikami.

A gdy zwierze zmarznie czasem, albo chore gdzieś pod lasem.

Zaraz znajdzie je, pomoże, z nim do wiosny przetrwać możesz.”

Bożena Forma

12 stycznia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził leśniczy, pan Piotr Presz.  Podczas spotkania rozmawiał z dziećmi o tym, jakie zwierzęta można  spotkać w lesie.  Opowiedział  różne ciekawostki związane z zachowaniem się zwierząt oraz pokazał ciekawą prezentację multimedialną. Dzieci zadawały naszemu gościowi pytania, na które cierpliwie odpowiadał. Zachęcał do budowania karmników i dokarmiana ptaków. Pozostawił przedszkolakom kule energetyczne dla ptaków, które dzieci zabrały do domów, by włożyć je do karmnika, lub zawiesić na drzewie. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.  Na zakończenie dzieci podziękowały naszemu gościowi za wizytę wręczając mu drobny prezent.
Bernarda Krzyśkowska

 

Wigilia przedszkolna

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Czas przedświąteczny w przedszkolu był czasem intensywnych, radosnych przygotowań. Dzieci uwielbiają ten okres, w którym wykonują ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, uczą się kolęd , pastorałek, wierszy o tematyce bożonarodzeniowej oraz pieką pierniczki.

Świąteczny nastrój zapanował na dobre 22 grudnia, kiedy to dzieci obejrzały jasełka w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej.

Wysłuchały życzeń świątecznych od pani dyrektor Doroty Rachwalik oraz pana wicedyrektora Ryszarda Lewientowicza. Kulminacyjnym momentem było dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń i wigilia, na której dzieci ze smakiem zjadły tradycyjny barszczyk z uszkami, pierogi oraz inne smakołyki. Śpiew kolęd roznosił się w całym przedszkolu. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach.

 

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biedronki wysyłają kartki świąteczne

21 grudnia dzieci wybrały się do urzędu pocztowego w Horyńcu- Zdroju. Miały okazję poznać piękny, stary zwyczaj wysyłania świątecznych życzeń.  Samodzielnie wykonały kartki, włożyły do kopert, przykleiły znaczki i wrzuciły do skrzynki pocztowej. Świąteczne życzenia będą miłą niespodzianką  dla rodzin i najbliższych, do których dotrą kartki.

Oprócz kartek świątecznych dla najbliższych przedszkolaki wykonały kartki dla chorych dzieci.
W tym roku dołączyliśmy do niezwykle szlachetnej akcji Marzycielska Poczta, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Mamy nadzieję, że wysyłając im świąteczne życzenia sprawimy odrobinę radości i wywołamy uśmiech na ich twarzach. Pierwszy raz zorganizowaliśmy akcję Marzycielska Poczta w naszym przedszkolu, lecz na pewno nie ostatni.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci z Punktu Przedszkolnego składają życzenia

 

Boże Narodzenie to czas, kiedy myślimy o swoich najbliższych i o tych, którzy są obecni   w naszym życiu. Magiczna atmosfera zbliżających się świąt sprawia, że chcemy dzielić się z innymi chociażby dobrym słowem, życzeniami czy drobnymi upominkami. W tych dniach nie zapominamy  również o tych, którzy pracując w różnych instytucjach służą całej społeczności lokalnej i dbają o dobre imię naszej gminy. Dzieci z Punktu Przedszkolnego w Horyńcu-Zdroju  tradycyjnie już udały się do różnych instytucji, życząc wszystkim pracownikom zdrowia i radości.

Alina Fircowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolęda

Piękna pastorałka "Pastuszek bosy" w wykonaniu dzieci z przedszkola w Horyńcu-Zdroju.

Opublikowany przez Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe Czwartek, 21 grudnia 2017

 

 

KRASNOLUDKI, BIEDRONKI I PSZCZÓŁKI PIEKĄ ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

 

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkolaki zamieniły się w znakomitych cukierników i podjęły się bardzo pracochłonnego zadania, jakim jest wypiek tradycyjnych pierników. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Po ostygnięciu  dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały  aromat pieczonych  pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Kolejna porcja wypieków za rok…

Serdecznie dziękujemy paniom z kuchni przedszkolnej za pomoc.

Izabela Zelik

 

 

 

 

 

 

GALERIA

 

BIEDRONKI ĆWICZĄ EWAKUACJĘ

Już od najmłodszych lat przyzwyczajmy dzieci  do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy. Podczas ewakuacji z budynku najważniejsze jest aby słuchać i wykonywać polecenia opiekuna. W związku z tym w przedszkolu odbywają się zajęcia przygotowujące dzieci do bezpiecznych zachowań. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się o dobrych i złych właściwościach ognia. Sprawdziliśmy, które materiały przenoszą ogień i są łatwopalne, podgrzewaliśmy wodę za pomocą ognia, sprawdzaliśmy dlaczego tak ważny jest tlen, aby ogień mógł płonąć. Tworzyliśmy gaśnicę z butelki, balonu, soku z cytryny oraz sody.  Malowaliśmy farbami na szarym papierze ogień.  Ustawialiśmy się parami i udawaliśmy się drogą ewakuacyjną do wyjścia. Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne i  będziemy powtarzać je jeszcze niejednokrotnie, bo w sytuacji zauważenia pożaru najważniejsze jest zachować spokój i nie ulec panice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święty Mikołaj u Biedronek, Krasnoludków i Pszczółek

Święty Mikołaj czapkę ma czerwoną,

zimowe kalosze, brodę oszronioną.

Niesie ciężki worek prezentów wspaniałych,

chce, by wszystkie dzieci dziś się uśmiechały.

Szóstego grudnia odwiedził nasze przedszkole wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię, jego dobroć okazywaną poprzez obdarowywanie prezentami ludzi, w szczególności dzieci. Uczyliśmy się piosenek i wierszyków  o tym, że „wszystkie dzieci Mikołaja kochają i wszystkie dzieci na niego czekają”. Po przywitaniu nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dzieci bardzo ucieszyły się z podarunków. Dziękując Gościowi za przybycie dzieci wręczyły Mu wykonane z pomocą swoich pań podarunki. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy. Dziękujemy również rodzicom za  zaangażowanie i pomoc w organizacji tego święta.

Anna Bizior

   

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE KRASNOLUDKÓW, BIEDRONEK I PSZCZÓŁEK Z GÓRNIKIEM

4 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu górnika pana Dariusza Kolanek, który przybył do nas w galowym stroju. Pan Dariusz jest emerytowanym górnikiem Kopalni Węgla Kamiennego “PNIÓWEK” w Jastrzębiu Zdroju, gdzie pracował przez wiele lat. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Pan Dariusz wyjaśnił dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Dziękujemy panu Dariuszowi za zaangażowanie i poświęcony czas.

Izabela Zelik

  

Biedronki świętują urodziny Zosi i Konradka

24 listopada świętowaliśmy urodziny Zosi, a 4 grudnia urodziny Konradka. Wszystkie dzieci zaśpiewały jubilatom „Sto lat”, złożyły życzenia i wspaniale  bawiły  się przy słodkim poczęstunku. Wszystkiego najlepszego!.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ANDRZEJKOWO” u POSZUKIWACZY i ODKRYWCÓW

„Andrzeju, Andrzeju daj nam znać – co się z nami będzie dziać”

W dniu 28 listopada 2017 r. Poszukiwacze i Odkrywcy przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Magiczny krąg, tunel przyszłości, andrzejkowa gra planszowa – to tylko niektóre z atrakcji tego pełnego tajemnic dnia. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten wyjątkowy dzień przyniósł dzieciom ogromną radość a wróżby andrzejkowe uchyliły rąbka tajemnicy dotyczącego ich przyszłości…

Małgorzata Smolińska

Andrzejki u Pszczółek, Krasnoludków i Biedronek

“Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

28 listopada w przedszkolu zapanowała tajemnicza i magiczna atmosfera, która wprowadziła dzieci w tradycję związaną ze świętowaniem andrzejek. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą arkana  przyszłości. Dzieci z zaangażowaniem ustawiały buciki, przekłuwały serce z imionami, wróżyły za pomocą wirującej butelki, magicznego słoja itd. W naszym przedszkolu oprócz tradycyjnych wróżb nie zabrakło też radosnych, skocznych zabaw i pląsów. Chwilą ,,oddechu”:)   dla dzieci był pyszny, słodki poczęstunek przygotowany przez mamusie.

GALERIA:

Alina Fircowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia u Biedronek, Krasnoludków i Pszczółek

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –Misiem. Do naszego przedszkola w dniu 24 listopada przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe i zielone . A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy,  zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej  radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.   GALERIA:

Anna Bizior

“Dzień Pluszowego Misia” u Poszukiwaczy i Odkrywców

“Gdy płakałam – otarł łezki

Jest pluszowy i niebieski

Ma kokardę, miękkie futro

Tuli mnie, gdy jest mi smutno

Każdy dzień jest kolorowy

Gdy jest ze mną MIŚ PLUSZOWY”

 

W dniu 24 listopada 2017 r. Poszukiwacze wraz z Odkrywcami obchodzili bardzo przytulną uroczystość – Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszyscy przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki.

Dzień wypełniony był „misiowymi” zadaniami, quizami i zagadkami. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą historii Pluszowego Misia a następnie próbowały swoich sił w odgadywaniu imion niedźwiadkowych bohaterów z różnych bajek – tych współczesnych, jak i tych z dzieciństwa naszych rodziców.

Tego dnia nie zabrakło również “Puchatkowego” przysmaku. Podczas zabawy buzi i języka, dzieci ze smakiem zajadały się miodkiem – mmm… palce lizać – tyle, że nie można ich było używać w trakcie konkursu 🙂

Za aktywny udział w zabawach i konkurencjach oraz za wykazanie się ogromną „przytulnością” i przyjaźnią wobec swojego milusińskiego, każde dziecko otrzymało pamiątkowy Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia 🙂

Małgorzata Smolińska

Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Lubaczów

W dniu 22 listopada 2017 r. dzieci z oddziałów „zerowych” uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Lubaczów.

Na tablicy interaktywnej obejrzały film pt. „Życie w lesie”; aktywnie odpowiadały na pytania Pani prowadzącej  i rozwiązywały zagadki. Następnie układały ogromne puzzle i kolorowały obrazki z różnymi zwierzętami leśnymi. Miały też okazję z bliska przyjrzeć się eksponatom zwierząt i ptaków żyjących w naszych lasach.

W nagrodę za aktywny udział w zajęciach i dobre zachowanie Pani prowadząca wręczyła dzieciom piękne upominki a także zaprosiła do współpracy przy dokarmianiu leśnych zwierząt w czasie zimy.

Małgorzata Smolińska

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka u Krasnoludków

„Co roku 20 listopada  przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.  Dzień, który przypomina wszystkim o podstawowych prawach najmłodszych takich jak prawo do życia i wzrastania w pokoju, prawo do edukacji i ochrony zdrowia. Prawem dziecka jest również zabawa…”,(„Nauczycielka przedszkola”,listopad 2017r.), która stała się motywem obrazu Pietera Bruegla „Zabawy dziecięce”. Dzieło tego XVI-wiecznego malarza holenderskiego było motywem rozmów i zabaw w grupie Krasnoludków. Dzieci podziwiały reprodukcję obrazu, wyszukiwały poszczególne elementy oraz próbowały podejmować utrwalone na obrazie zabawy. Przedszkolaki miały okazję również wypowiedzieć się poprzez różne formy plastyczne odzwierciedlając współczesne dziecięce zabawy.

Jolanta Parobi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domowe zwierzątka u Biedronek, Krasnoludków i Pszczółek

„Choć kłopot z tym niemały,
 To w domu je trzymamy,
 Robimy dla nich wszystko
 I bardzo je kochamy …”
Tak w minionym tygodniu śpiewały dzieci z punktu przedszkolnego w Horyńcu-Zdroju,  realizując temat „Domowe zwierzęta ”.  Codziennie odwiedzali nas niezwykli goście: piesek , kotek, żółw, papużki oraz rybka, które na stałe zamieszkała z nami w przedszkolu. Dzieci były zachwycone tymi wizytami i nie mogły się rozstać z zwierzątkami.
Wesoło bawiły się w trakcie zajęć ruchowych, muzycznych, matematycznych oraz plastycznych .To były bardzo cenne zajęcia, w trakcie których przedszkolaki zdobyły nowe wiadomości, ale przede wszystkim uświadomiły sobie , że należy dbać o zwierzęta, a nie traktować je jak zabawki.
Serdecznie dziękujemy mamie Zosi oraz pani Eli za prezentację swoich zwierzątek oraz za wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania dzieci.  GALERIA:

Bernarda Krzyśkowska

MALI PATRIOCI – PRZEDSZKOLAKI W DNIU NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

„- Co to jest Polska? –
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska – to wieś
i las, i zboże w polu…”

Czesław Janczarski

Od najmłodszych lat w przedszkolu uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla  symboli narodowych. Realizując przewodnie hasło minister Anny Zalewskiej na rok szkolny 2017/2018 „Rok dla Niepodległej” nasze przedszkolaki 10 listopada świętowały Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Przygotowały biało-czerwone kotyliony oraz złożyły kwiaty pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach o tematyce patriotycznej przyniesie w przyszłości zamierzone efekty i przedszkolaki wyrosną na mądrych, dumnych ze swego kraju patriotów.

Bernarda Krzyśkowska

GALERIA:

DBAMY O ZDROWIE – wizyta doktora u Biedronek i Krasnoludków

W trosce o wzbogacenie wiedzy dzieci o zdrowiu, w przedszkolu podejmuje się wiele działań mających na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Podsumowując kolejny blok tematyczny „Dbamy o zdrowie”  9 listopada 2017 roku nasze przedszkole odwiedził dr Kusior. Celem spotkania było propagowanie zachowań prozdrowotnych tj.: zdrowe odżywianie, korzystanie z ruchu na świeżym powietrzu, uprawianie sportu oraz dbałość o czystość i higienę osobistą, jak i przestrzeganie zakazu samodzielnego zażywania leków. Pan Doktor w bardzo ciekawy sposób przeprowadził pogadankę na temat zdrowia. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, z zainteresowaniem słuchały wyjaśnień o potrzebie zabezpieczania się przed chorobami. W podziękowaniu za wizytę dzieci obdarowały gościa przygotowanym upominkiem, a w zamian za zainteresowanie tematem spotkania i cierpliwość zostały nagrodzone naklejkami „Dzielnego Pacjenta”. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć.

Bernarda Krzyskowska
GALERIA:

Dzień eksperymentów u Krasnali i Pszczółek

Skąd się bierze woda? Jaki kształt mają krople deszczu? Jaki kolor ma woda i jak smakuje? To niektóre z pytań zadawanych przez przedszkolaków podczas zajęć o wodzie. Eksperymenty z wodą przybliżyły maluchom zjawiska pogodowe oraz pomogły doświadczyć właściwości wody. Najwięcej radości sprawił dzieciom gejzer oraz badanie właściwości różnych przedmiotów w wodzie. Wszystkie maluchy były też pod wrażeniem w czasie eksperymentu gdy balon nadmuchuje się bez naszego udziału dzięki właściwościom octu i sody.

WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Anna Bizior, Jolanta Parobi

 

PSZCZÓŁKI kiszą kapustę

Babciu, babciu na czym stoicie?

Na beczce.

A co w tej beczce?

Kapusta i kwas.

Babciu, babciu

to łapcie nas

Tą ludową zabawą dzieci z grupy ,,Pszczółki” rozpoczęły nietypowy dzień, który  przybliżył im tradycję kiszenia kapusty. Główną bohaterką dnia była oczywiście kapusta. Dzieci poznały właściwości zdrowotne kapusty oraz dzieliły się wiedzą na temat sposobów jej przygotowania. Najwięcej radości sprawiły dzieciom czynności wykonywane podczas kiszenia kapusty. ,,Pszczółki” ochoczo zabrały się do pracy. Poszatkowaną wcześniej kapustę przyprawiały solą, liściem laurowym ,kminkiem i zielem angielskim, potem ugniatały mocno w słoikach, aż puściła sok . Tak przygotowaną kapustę odstawiliśmy, aby obserwować proces fermentacji mlekowej. Za kilka tygodni sprawdzimy, czy nasza kapusta faktycznie skwaśnieje i  nada się na zdrowe surówki.

Alina Fircowicz

 

… SPACER PO ZDROWIE … 🙂

…WITAMINKI, WITAMINKI

TO OWOCE I JARZYNKI…

…o tym bardzo dobrze wiedzą dzieci z oddziałów zerowych Punktu Przedszkolnego w Horyńcu – Zdroju, które są smakoszami wszystkich niemal owoców i warzyw. Doskonała wiedza, dotycząca zagadnień warzywno-owocowych, została potwierdzona podczas wyjścia grupowego na stragan, ostatniego dnia października. Na miejscu, właściciel stoiska przeprowadził ciekawy quiz. Dzieci za pomocą zmysłu: smaku, powonienia i dotyku, bez trudu rozpoznawały poszczególne owoce i warzywa. W ten sposób udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym – utrwaliliśmy wiedzę, a na dodatek dostarczyliśmy organizmowi wartościowych witaminek:)

Małgorzata Smolińska

Wyjazd na spektakl teatralny “Kot w butach”

“nigdy nie jest za późno, by naprawić błędy…”

… taki morał płynął z lubianej przez dzieci bajki “Kot w butach”, na którą wybrali się “Poszukiwacze” i “Odkrywcy”, w dniu 26 października 2017 roku do Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.

W spektaklu wystąpili aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. W bardzo ciekawy i zabawny sposób przedstawili przygody pomysłowego tytułowego bohatera. Dzieci z wielkim zaciekawieniem uczestniczyły we wspólnej zabawie i śpiewie. Duże wrażenie wywarły na nich kostiumy oraz efekty dźwiękowe i świetlne.

Po powrocie do przedszkola, dzieci chętnie opowiadały o obejrzanym przedstawieniu. Większość z nich wykonała również ciekawe prace, ilustrujące zapamiętane scenki ze spektaklu.

Wyjazd przyniósł dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

Małgorzata Smolińska

 PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Być od dziś przedszkolakami – Przyrzekamy!!!

Nauczymy się dziękować i porządnie się zachować.

Od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami.

Przyrzekamy !!!

W dniu 25 października 2017 roku, w naszym Punkcie Przedszkolnym, odbyła się uroczystość “Pasowania na Przedszkolaka”. Do przedszkolnej braci dołączyło grono najmłodszych dzieci, które w tym roku szkolonym po raz pierwszy przekroczyły przedszkolne progi.

Najmłodsi, z wielkim przejęciem oczekiwali na chwilę złożenia przyrzeczenia w obecności Pani Dyrektor Doroty Rachwalik, którą dzieci zaprosiły słowami wiersza.

Po uroczystym ślubowaniu, odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu dzieci z poszczególnych oddziałów przedszkolnych. Za pięknie zaprezentowane wiersze i piosenki zostały nagrodzone gromkimi brawami przez liczną widownię.

Uwieńczeniem tej ważnej przedszkolnej uroczystości była wspólna zabawa z “Palmonutką”. Animatorzy przybyli do nas z lubianej przez dzieci “Smerfnej Wioski”. Różnorodne zabawy z tańcem i muzyką sprawiły dzieciom wielką frajdę. Był to dla nich dzień niezapomnianych wrażeń. Z pewnością będą go wspominały jeszcze przez długi czas 🙂

Małgorzata Smolińska

WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Biedronki świętują urodziny Marcela

20 października 2017 roku świętowaliśmy w przedszkolu urodziny Marcela.  Dzieci zaśpiewały „Sto lat”, złożyły życzenia a  solenizant poczęstował wszystkich słodyczami, za które bardzo dziękujemy.

 

 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA U KRASNOLUDKÓW, BIEDRONEK i PSZCZÓŁEK

W dniu 19 października przedszkolaki z punktu przedszkolnego korzystając z ostatnich ciepłych promieni jesiennego słońca urządziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzięki uprzejmości horynieckich strażaków z OSP, którzy udostępnili i pomogli upiec ziemniaki, dzieci mogły również pobawić się wspólnie na placu przy remizie. Ziemniaki wszystkim smakowały. Zabawy z chustą animacyjną, z piłkami i w wielkiej „piaskownicy” sprawiły wszystkim dzieciom wiele radości. Dziękujemy również rodzicom za pomoc w organizacji tego święta.

Anna Bizior                                    GALERIA:

JESIEŃ

“Idzie jesień, idzie jesień poprzez świat.

Wrzesień w kolorowe liście wpadł! 0 tak!

Idzie jesień, za nią słońca złoty blask.

Witaj, witaj wśród nas, witaj wśród nas!

Za oknem właśnie zaczęła się jedna z najpiękniejszych pór roku jaką jest jesień, ze swoją piękną gamą barw. Podczas jesiennego spaceru dzieci z oddziałów 0 “A”  i 0 “B” szukały “Pani Jesieni” w szumie poruszanych drzew na wietrze, wśród szeleszczących liści i kasztanów spadających z drzew na ziemię. Zebrane kolorowe liście trafiły do wazonów w przedszkolnych kącikach przyrody a kasztany zostały wykorzystane do zabaw matematycznych.

Obserwacja jesiennych drzew stała się inspiracją do wykonania przez dzieci pracy plastycznej “Jesienne drzewo” farbą plakatową, gdzie dominowały wszystkie kolory jesieni: żółte, czerwone, brązowe i pomarańczowe.

Grażyna Maciuła

 

JESIEŃ U BIEDRONEK

W przedostatni tydzień września Biedronki szukały jesieni podczas spacerów i wycieczek. Zbierały piękne kolorowe liście oraz inne dary przyrody, którymi ubarwiły przedszkole. Przyniesione rekwizyty były pomocne w bliższym poznawaniu przyrody oraz cennym materiałem do prac plastycznych.  Sale oraz tablice demonstracyjne mieniły się różnymi barwami, nikt już nie miał wątpliwości, że nadeszła jesień.  Chociaż za oknami ponuro, deszczowo i zimno jednak przedszkolakom wcale nie było smutno, bo miały w przedszkolu piękną złotą jesień.

Bernarda Krzyśkowska              WIĘCEJ ZDJĘĆ:

„Ruch to zdrowie – każdy przedszkolak o tym wie”

Sprawność ruchowa jest wspaniałą formą kształtowania nawyku dbania o własne zdrowie. Dzieci z grupy ODKRYWCY oraz POSZUKIWACZE doskonale o tym wiedzą i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia ruchowe na hali gimnastycznej. Jest to czas, który spędzamy bardzo aktywnie – są zabawy ruchowe, gimnastyka, rozciąganie, bieganie, ciekawe konkursy i zawody a także zajęcia z różnego rodzaju przyrządami do ćwiczeń. Nigdy nie brakuje nam dobrego humoru i uśmiechu na twarzy – nawet, kiedy zmęczeni wracamy do swoich sal – ponieważ mamy tą świadomość, że gdy ćwiczy nasze ciało – rozwija się również nasz umysł.

…WARTO WIEDZIEĆ…

Wiek przedszkolny nazywany jest złotym wiekiem motoryczności ponieważ w tym okresie dziecko intensywnie się rozwija i staje się bardziej skoordynowane. Aktywność ruchowa ma korzystny wpływ na sferę fizjologiczną, odpornościową, adaptacyjną, a także na prawidłowy przebieg szeregu procesów metabolicznych organizmu. W sferze psychicznej i społecznej pomaga uzyskać wiele cech niezbędnych w życiu dorosłego człowieka, takich jak równowaga emocjonalna, odporność na stresy, umiejętność psychicznej adaptacji do zmieniających się warunków. Kształtuje ponadto poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowania, wytrwałość w pokonywaniu trudności, a także sprzyja przyswajaniu norm społecznych.

Korzyści płynące z ruchu: zdrowie, prawidłowy rozwój koordynacji ruchowej, nabywanie  odporności psychicznej i fizycznej, kształtowaniu pozytywnych nawyków ruchowych, korygowanie wad postawy, wyładowanie nadmiaru energii, rozładowanie emocji, zadowolenie, samodzielność, lepsze umiejętności społeczne.

Dzieci z „zerówek” dobrze te zalety znają, więc ćwiczeń na sali gimnastycznej nie unikają.                    WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Małgorzata Smolińska

BIEDRONKI i KRASNOLUDKI robią przetwory na zimę

Jesień to czas, kiedy robimy przetwory z dojrzewających w sadach i ogrodach owoców i warzyw. Przedszkolaki z grup „Biedronki” i „Krasnoludki” uczyły się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat sposobów robienia różnych przetworów, ich przechowywania oraz zastosowania. Ciekawym doświadczeniem dla przedszkolaków była wycieczka na stragan w celu zakupu owoców i warzyw oraz robienie prawdziwych kompotów z jabłek, śliwek i gruszek oraz kiszenie kapusty. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w myciu, krojeniu i układaniu owoców w słoikach i bardzo były zaciekawione sposobem kiszenia kapusty. Przygotowane zapasy zanieśliśmy do kuchni, a pani dodatkowo wyjaśniła, na czym polega pasteryzacja i kiszenie, oraz czemu one służą.

Jolanta Parobi i Izabela Zelik

WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Urodzinki Lenki i Zuzi

W wrześniu świętowaliśmy w przedszkolu czwarte urodziny Lenki i Zuzi z grupy Biedronek. Zgodnie z przedszkolnym zwyczajem były życzenia, sto lat, słodki poczęstunek oraz korona na głowie, która na zawsze pozostaje  w pamięci dzieci. Zabawy i tańce zakończyły te miłe części dnia. Jeszcze raz życzymy solenizantkom wszystkiego najlepszego!

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie BIEDRONEK  z panem Policjantem

27 września 2017r. BIEDRONKI odwiedził pan Policjant. Tematem spotkania  były zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i zagrożenia w ruchu drogowym. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni i doskonale wiedziały, że jezdnię można przechodzić tylko w wyznaczonym miejscu, a na czerwonym świetle trzeba stać . Dzięki panu Policjantowi utrwaliły sobie zasady  związane z bezpieczeństwem na ulicy i w domu. Przedszkolaki przeszły również szybki kurs, jak prawidłowo zachować się w czasie kontaktu z obcym psem. Jednak największym  zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci zadawały  pytania, a także dzieliły się swoimi doświadczeniami.

W podziękowaniu za spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego i bezpiecznej zabawy przedszkolaki wręczyły policjantowi samodzielnie wykonany prezent. Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.
Bernarda Krzyśkowska

 

PSZCZÓŁKI robią owocowe przetwory

26 września był dla dzieci z grupy ,,Pszczółki” bardzo pracowitym dniem. Korzystając z darów jesiennego sadu postanowiliśmy zachować  smak świeżych owoców w słoiku i zrobić przetwory na zimę. Dzieci z zaangażowaniem pomagały w przygotowaniu kompotów ze śliwek, jabłek i gruszek. Najpierw dokładnie umyły owoce, i napełniły nimi słoiki, potem dodaliśmy wodę z cukrem i tak przygotowane do pasteryzacji kompoty zanieśliśmy do naszych pań z kuchni z prośbą o zagotowanie. Dzieci wiedzą, że w ten sposób przyrządzone przetwory nie zepsują się i przetrwają kilka miesięcy zachowując witaminy, wspaniały smak i zapach.      Więcej zdjęć:

Alina Fircowicz

 

BIEDRONKI na grzybobraniu

29 września dzieci z grupy „Biedronki” wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się autobusem na grzyby. Dzieci wykazały się dużą wytrzymałością, pomysłowością i cierpliwością w poszukiwaniu leśnych skarbów w kapeluszach. Ile było radości przy każdym znalezionym grzybku! Niektóre pociechy oprócz grzybów zbierały i podziwiały dary lasu: szyszki, mchy i pożółkłe liście. O tym, że nasze grzybobranie było udane, świadczą uśmiechy na buźkach i koszyki z grzybkami.           Więcej zdjęć:

Izabela Zelik

BIEDRONKI biorą udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w przedszkolu należy ukazać dziecku potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. 18 września 2017 roku przedszkolaki z grupy Biedronki włączyły się do akcji “Sprzątanie Świata”, by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Po zajęciach dydaktycznych w grupie, pełne zapału, zaopatrzone w rękawiczki i worki wyruszyły na wielkie porządkowanie Świata. Akcja odbyła się w formie zabawy, ale dzieci bardzo zaangażowały się i dokładnie wykonały swoje zadanie. Zadowolone i radosne z dobrze wykonanego zadania wróciły do przedszkola.

Bernarda Krzyśkowska

   

KRASNOLUDKI zawarły kontrakt

Po pierwszych i trudnych dla niektórych dzieci dniach września grupa Krasnoludków wykazała się gotowością i możliwe stało się zawarcie kontraktu między uczestnikami naszych zajęć. Wspólnie ustaliliśmy 4 główne reguły:

  1. Opiekowanie się
  2. Dzielenie się
  3. Wybaczanie
  4. Pomaganie

Teraz pozostało nam tylko stosować się do tych norm po to  aby czas spędzony w przedszkolu upływał nam miło i bezpiecznie.

Jolanta Parobi

     

Pierwszy tydzień BIEDRONEK w przedszkolu

W pierwszym tygodniu w przedszkolu dzieci z grupy  „Biedronki” poznawały nowych kolegów i koleżanki, salę z znajdującymi się tam z kącikami tematycznymi oraz  inne pomieszczenia przedszkolne.  W trosce o społeczno-emocjonalny rozwój, wspólnie z wychowawczyniami, został opracowany KODEKS PRZEDSZKOLAKA. Reguluje on zasady współżycia w społeczności przedszkolnej,  a dzieci respektują go  poprzez podpisanie własnoręcznym znaczkiem (odbite dłonie).

Bernarda Krzyśkowska