Projekt “Książka” u Pszczółek

 

 

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować…”

W grupie „Pszczółek” został zrealizowany projekt edukacyjny ,,Książka”. Podstawowym założeniem było rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię, twórcze myślenie i stanowi radość dzieciństwa.

Zorganizowaliśmy w sali „Kącik książki” – dzieci przyniosły z domu do przedszkola swoje ulubione bajki, które wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy ilustracje.

Stworzyliśmy wspólnie siatkę pytań. Stawialiśmy hipotezy badawcze – próbowaliśmy odpowiedzieć na postawione pytania. Dokumentacja wiedzy początkowej pozwoliła ustalić, czego dzieci jeszcze nie wiedzą, a chciałyby się dowiedzieć.

 

Gromadziliśmy w sali różnego rodzaju książki: albumy, encyklopedie, poradniki, książki dla najmłodszych dzieci, książki z puzzlami. Segregowaliśmy i tworzyliśmy kolekcje według ustalonych wspólnie kryteriów; wielkości, wagi, grubości, przeznaczenia, tematyki. Na postawione wcześniej pytania uzyskiwaliśmy odpowiedzi poprzez aktywność badawczą
z wykorzystaniem lup, miarek krawieckich, linijek, wagi.

 

 

Obejrzeliśmy  prezentacje multimedialne związane z powstawaniem książki i produkowaniem papieru. Poznaliśmy  zawody ludzi pracujących nad powstaniem książki,  zapoznaliśmy się z zasadami używania książek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bajki nagrane na podstawie książek.

Byliśmy w Bibliotece Publicznej, w której dzieci pozyskały kolejne odpowiedzi na nurtujące ich pytania.  Zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek oraz odpowiednim zachowaniem w miejscu publicznym.

„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” –  to refren piosenki, którą dzieci śpiewały podczas projektu. Wykonały plakat dla rodziców zachęcający do wspólnego czytania w domu. Dziękujemy rodzicom  za wykonanie i przekazanie zakładek do książek, które otrzymały wszystkie dzieci.

 

Wykonaliśmy  książkę z ilustracjami. Wyjaśniliśmy definicję wyrazu „książka”, nauczyliśmy się wiersza, pt. ,,Książka” J. Korczakowskiej.

 

Książki wykorzystywaliśmy również do zabaw logorytmicznych i ruchowych.

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH , DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!
Dziękujemy mamie Hani, Franka, Wojtka, Konrada oraz Ksawerego za czytanie bajek dzieciom podczas zajęć przedszkolnych.

Zorganizowaliśmy zbiórkę książek, które przekazaliśmy do Szpitala Powiatowego w Lubaczowie na oddział dziecięcy. Zebrane książki powiększyły biblioteczkę szpitalną za co Pani Ordynator złożyła serdeczne podziękowania przedszkolakom.

Punktem kulminacyjnym na zakończenie projektu  były zajęcia otwarte podczas których dzieci mogły zaprezentować zdobytą wiedzę na temat książek, a rodzice mieli okazję zobaczyć jak pracują ich dzieci podczas zajęć edukacyjnych. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały medale “Przyjaciela Książki”, a rodzice książeczki.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w naszym przedszkolu

 

W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w naszym przedszkolu. Był to czas, w którym dzieci poznawały zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych. Jedną z tradycji jest robienie palm na Niedzielę Palmową. Nie zabrakło też siania owsa i rzeżuchy oraz prac plastycznych: koszyczków wielkanocnych, pięknych pisanek, wielkanocnych baranków, kurczaczków, kogucików i zajączków. Wszystkie powstałe wytwory dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.

Izabela Zelik

 

 

 

  

dav

 

 

 

 

 

 

 

 

“Marzycielska Poczta”

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych, już po raz czwarty, dzieci z Punktu Przedszkolnego w Horyńcu-Zdroju z wielkim entuzjazmem włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Jak podczas poprzednich edycji, tak i tym razem, przygotowały własnoręcznie zrobione upominki oraz rysunki, które trafiły do ciężko chorego dziecka. Pozdrawiamy wszystkich podopiecznych “Marzycielskiej Poczty”.
Bernarda Krzyśkowska

 

Przedszkolaki poznają tradycje wielkanocne

 

W dniu 16 kwietnia przedszkolaków odwiedził Pan Leszek Kłysewicz, który zapoznał  dzieci z bardzo ciekawą techniką wykonywania pisanek. Technika ta polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła. Pisanki ażurowe wykonywane są z wydmuszek jaj przepiórczych, kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Przedszkolaki były zachwycone efektami pracy Pana Leszka i dziękują za poświęcony im czas im czas. Anna Bizior

                        

 

Wizyta kominiarzy w przedszkolu

 

 

W dniu 29 marca przedszkolaków odwiedzili kominiarze : Pan Krzysztof Kobiałka i Pan Piotr Wołczak. Oprócz przysłowiowego szczęścia przynieśli ze sobą sprzęt, który używają w codziennej pracy. Dużą niespodzianką dla maluchów była kominiarska kamerka oraz różnego rodzaju szczotki do czyszczenia kominów.Spotkanie to dostarczyło  wiele wrażeń i wiedzy o tym zawodzie. Przedszkolaki dziękują Panom kominiarzom za poświęcony czas.

Anna Bizior

 

 

 

 

 

 

 

Sukces Lenki Zuba

 

Serdecznie gratulujemy Lence Zuba z grupy „Pszczółki” za zajęcie III miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Najpiękniejsza maska karnawałowa”. Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania talentów plastycznych.
Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

22 MARCA BIEDRONKI I KRASNOLUDKI OBCHODZIŁY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WODY

 

Projekt „ WODA” miał na celu uświadomienie dzieciom konieczności dbania o największy dar natury dzięki któremu możliwe jest życie na naszej Planecie.

Jolanta Parobi

      

“KOLEJOWE ABC” DLA POSZUKIWACZY I ODKRYWCÓW

 

W dniu 21 marca 2019 roku grupy Poszukiwaczy i Odkrywców uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym “Kolejowe ABC” zorganizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach. Poznały zasady bezpiecznego zachowania się na dworcu kolejowym, przy przejazdach kolejowych i podczas podróży pociągiem. W trakcie zajęć dzieci m. in. rozwiązywały zagadki i śpiewały piosenkę o głównym bohaterze kampanii Rogatku. Na zakończenie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i worek niespodzianek “Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC”.

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

 

 

PRZEDSZKOLAKI ŻEGNAJĄ ZIMĘ

 

21 marca skończyła się astronomiczna zima i rozpoczęła wiosna. Zgodnie z tradycją nasze przedszkolaki jak co roku pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz wiosennych gaików. Kiedy wszystko było już gotowe, przeszliśmy wesołym, kolorowym korowodem ulicami naszej miejscowości, po czym na placu OSP w Horyńcu-Zdroju spaliliśmy kukłę Pani Zimy. Wiosenną piosenką i z uśmiechem na twarzy powitaliśmy natomiast najpiękniejszą porę roku – Wiosnę.

Izabela Zelik

 

            

 

 

Dzień babci i dziadka u „Pszczółek”

 

„Dzisiaj macie Swoje święto, więc Wam podziękować chcemy, że jesteście razem z nami, za to Was ucałujemy…” – te i wiele innych ciepłych słów  zostało wypowiedzianych przez przedszkolaków  w Dniu Babci i Dziadka, który był uroczyście obchodzony w przedszkolu 22 stycznia 2019 roku. Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa i gesty, kierowane pod ich adresem. W dalszej części uroczystości Dziadkowie i Babcie wspólnie bawili się z wnukami.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

Bernarda Krzyśkowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZIMOWE SPACERY I ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

Zimą dzieci chętnie wychodziły na spacery, podczas których obserwowały wygląd drzew i krzewów okrytych śniegiem. Próbowały rozpoznawać ślady na śniegu oraz pamiętały o dokarmianiu ptaków. Nie zabrakło również swobodnych zabaw  i bitwy na śnieżki.  Nasze zimowe spacery i zabawy miały nie tylko walory edukacyjne, ale też zdrowotne, ponieważ hartowaliśmy się i zwiększaliśmy odporność.
Bernarda Krzyśkowska


 

BALONOWY DZIEŃ U BIEDRONEK

Był sobie raz balonik

Niebieski w kropki złote

Nie umiał wcale latać

Choć wielką miał ochotę.

Zabawy z balonami są uwielbiane przez dzieci dlatego postanowiliśmy je wykorzystać podczas zabaw w naszym przedszkolu. Przedszkolaki brały udział w eksperymentach z użyciem balonów, badając między innymi właściwości powietrza oraz w zabawach ruchowych i tańcach z balonami. Zabawy ruchowe dostarczyły dzieciom wiele radości ale również zaspokoiły ich naturalną potrzebę ruchu i aktywnego spędzania czasu.

Izabela Zelik

            

Dzień Babci i Dziadka u najmłodszych przedszkolaków

22 stycznia w grupach Krasnoludków i Biedronek odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.  W tym dniu Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce . Atmosfera była uroczysta i pełna wzruszeń.  Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze, a dziadkowie obiecali, że pojawią się w przedszkolu za rok.

Anna Bizior  Jolanta Parobi

 

 

 

 

“Marzycielska Poczta ” w przedszkolu

 

Marzycielska Poczta to ogólnopolska  akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. Nasze przedszkole już po raz drugi bierze udział w tej pięknej akcji. Tym razem cała społeczność przedszkolna  bardzo zaangażowała się w tworzenie kartek dla małego Mateusza, chłopca, który zmaga się z ciężką chorobą. Cieszymy się, że choć w taki sposób możemy przekazać nasze wsparcie.
Bernarda Krzyśkowska

PRZEDSZKOLAKI PIEKĄ ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Wszystkie przedszkolaki przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia i upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Po ostygnięciu  dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały  aromat pieczonych  pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Kolejna porcja wypieków za rok…

Serdecznie dziękujemy paniom z kuchni przedszkolnej za pomoc.

Izabela Zelik

 

           

 

 

 

Pszczółki w “Kolorowym Pięterku”

11 grudnia 2018 r. Pszczółki wybrały się do sali zabaw „Kolorowe Pięterko” w Lubaczowie. Wyjazd związany był z wieloma emocjami, już sama podróż autobusem była ogromnym przeżyciem. Dzieci miały okazję aktywnie spożytkować energię, ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową oraz umiejętności manipulacyjne. Słodki poczęstunek uatrakcyjnił pobyt. Tak radośnie spędzony czas minął bardzo szybko, w bardzo dobrych humorach dzieci  wróciły do przedszkola. Było super!
Bernarda Krzyśkowska

 

 

TEATRZYK KAMISHIBAI JAKO NARZĘDZIE EDUKACYJNE W PRZEDSZKOLU

KAMISHIBAI to papierowy teatrzyk ukryty w drewnianej skrzynce, który pomaga w koncentracji uwagi i jest źródłem teatralnych doświadczeń. Zajęcia z wykorzystaniem papierowego teatru są niezwykle atrakcyjną formą edukacji, zabawy i twórczości. Dzieci podczas popołudniowych zajęć w przedszkolu chętnie uczestniczą w tego rodzaju spektaklach, emocjonalnie angażując się w losy bohaterów. Czytane historie, w których tekst łączy się z obrazem są głębiej przeżywane przez dzieci oraz lepiej zapamiętywane i zrozumiane. Kontynuacją zajęć inspirowanych spektaklem zazwyczaj są twórcze zabawy dzieci.☺

Alina Fircowicz

 

 

Święty Mikołaj z wizytą u przedszkolaków

Szóstego grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.

Szóstego grudnia odwiedził nasze przedszkole wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię. Uczyliśmy się piosenek i wierszyków  o tym, że „wszystkie dzieci Mikołaja kochają i wszystkie dzieci na niego czekają”. Po przywitaniu nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dziękując Gościowi za przybycie dzieci wręczyły Mu wykonane z pomocą swoich pań podarunki.

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.

Dziękujemy również rodzicom za  zaangażowanie i pomoc w organizacji tego święta.                                                                                            Anna Bizior

PRZEDSZKOLAKI POMAGAJĄ 🙂

W dniu 5 grudnia 2018r. naszą miejscowość odwiedziła “Turystyczna Ciuchcia”. Organizatorem akcji był – Komitet Społeczny “Sprawność dla Bogdana i Mateusza”. Dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wspaniałą mikołajkową przejażdżkę ulicami Horyńca. W czasie podróży spotkały Świętego Mikołaja, od którego otrzymały słodki upominek. Dzieci świetnie się bawiły a jednocześnie wsparły akcję charytatywną 🙂

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

ANDRZEJKI – MAGICZNY CZAS U POSZUKIWACZY I ODKRYWCÓW

Wróżby i zabawy u Poszukiwaczy i Odkrywców poprzedziła pogadanka na temat tradycji andrzejkowych. Dzieci poznały też przysłowia związane z Dniem Św. Andrzeja. Zaciekawione dawnymi obyczajami, chętnie uczestniczyły w zabawach i wróżbach. Dzieciom, w odkrywaniu przyszłości, pomogły m. in. wiadomości ukryte w kolorowych karteczkach, słodyczach, magicznych gwiazdkach i wyrzucane kością. Dla dzieci był to niezapomniany czas – pełen magii, wrażeń i myśli o tym, czy aby na pewno te wróżby kiedyś się spełnią…

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

 

 

ANDRZEJKI U PRZEDSZKOLAKÓW

,,Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami w niedalekiej przyszłości dziać”

 

Dnia 29 listopada 2018 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Horyńcu-Zdroju przeniosły się w tajemniczy i magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Według dawnych wierzeń noc z 29 na 30 listopada miała magiczną moc, uchylającą arkany przyszłości.

Ważnym elementem związanym ze świętowaniem andrzejek są tradycyjne wróżby andrzejkowe, których nie zabrakło w tym dniu. Lanie wosku przez klucz, ustawianie butów, przekłuwanie serca, czy wróżenie z kubków- to tylko niektóre atrakcje tego dnia.  Dzieci uczestniczyły również we wspólnych zabawach ruchowych i tańcach, a w chwili przerwy zajadały się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamusie.

Alina Fircowicz

GALERIA

 

POSZUKIWACZE I ODKRYWCY Z WIZYTĄ W APTECE

W dniu 28 listopada wybraliśmy się z wizytą do apteki. Na miejscu poznaliśmy pracę farmaceuty, który nie tylko sprzedaje lekarstwa zapisane na receptach, ale także sporządza potrzebne syropy i maści. Dowiedzieliśmy się również, że w aptece oprócz lekarstw możemy kupić m.in. różnego rodzaju kosmetyki, przybory do higieny osobistej i produkty do pielęgnacji niemowląt. Wizyta w aptece była podsumowaniem naszego tygodniowego tematu dotyczącego zdrowia.

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA U PRZEDSZKOLAKÓW…

… Miękki, puchaty i taki z łatką …

23 listopada w grupach przedszkolnych obchodziła swoje święto najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – PLUSZOWY MIŚ:) Mimo wielu nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś – wszystkim jest potrzebny MIŚ”…

Małgorzata Smolińska, Grażyna Maciuła

 

Dzień kredki u przedszkolaków

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
Kolorowe kredki,kiedy je poproszę,
namalują wszystko, to co chcę.”

W dniu 22 listopada przedszkolaki świętowały dzień kredki.

Jolanta Parobi

 

 

JESIENNE SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z TEATREM

 

W dniu 13 listopada w Punkcie Przedszkolnym z jesiennym przedstawieniem gościł Teatr “Bazyl”. Spotkanie teatralne w zabawnej formie przybliżyło przedszkolakom zasady bezpiecznego zachowania się w lesie.  Ciekawym doświadczeniem dla dzieci były bliskie relacje z aktorami, rekwizytami oraz manipulowanie materiałami przyrodniczymi.

Izabela Zelik

 

         

 

 

 

 

 

BIBLIOTEKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Ciekawą propozycję dla najmłodszych przedszkolaków przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Horyńcu–Zdroju proponując cykliczne zajęcia z zakresu biblioterapii. Podczas wspólnego czytania dzieci mają okazję poznać ciekawe historie bajkowych bohaterów, wyrazić swoje emocje w rozmowie oraz ekspresji plastycznej.

Jolanta Parobi

 

 

 

  

 

 

11 LISTOPADA U PRZEDSZKOLAKÓW

Święto Niepodległości przedszkolaki z punktu przedszkolnego uczcili wspólną zabawą przy polskiej muzyce ludowej, recytacjach wierszy o Polsce oraz uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Dzieci złożyły również wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Świętowanie poprzedziło wykonanie kotylionów, flag w barwach narodowych oraz obejrzenie prezentacji multimedialnej i akademii w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Działania te pomogły przybliżyć przedszkolakom historię naszego narodu i kształtować w nich poczucie wspólnoty i patriotyzmu.

Izabela Zelik

 

 

          

 

 

 

Przedszkolaki pamiętają o dniu Wszystkich Świętych

“Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry ”

31 października udaliśmy się na wycieczkę na cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod Pomnikiem Niepodległości, oraz chwilą ciszy uczcić poświęcenie żołnierzy, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność, oddając życie w obronie Ojczyzny.

Anna Bizior

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

26 października 2018r. w Punkcie Przedszkolnym w Horyńcu-Zdroju, odbyła się  jedna z ważniejszych uroczystości przedszkolnych – ,,Pasowanie na Przedszkolaka” . Wydarzenie to miało szczególne znaczenie dla dzieci, które w tym roku pierwszy raz przekroczyły próg przedszkola. Najmłodsze dzieci, w obecności Pani Dyrektor, rodziców i nauczycieli złożyły uroczyste przyrzeczenie. Po ślubowaniu Pani Dyrektor wielkim pędzlem pasowała każdego nowego przedszkolaka. Następnie dzieci z poszczególnych oddziałów przedstawiły  krótką część artystyczną. Zaprezentowane wiersze i piosenki spotkały się z aprobatą widowni, która nagrodziła pociechy licznymi brawami.

Uświetnieniem tej uroczystości była niespodzianka przygotowana przez rodziców, którzy zaprosili animatorów z ,,Teatru Bazyl”. Wspólna zabawa przy muzyce,  taniec i udział w konkurencjach sprawiły dzieciom wiele radości. Dzień ten pełen pozytywnych  wrażeń na pewno zapamiętają na długi czas.

Alina Fircowicz

GALERIA

 

 

JESIENNE SPACERY

Złota polska jesień to czas,który przedszkolaki najchętniej spędzają na spacerach i placach zabaw. Wspólne przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko przygotowuje małe organizmy na chłodniejsze dni ale stanowi doskonałą okazję do lepszego poznania środowiska przyrodniczego, dostrzegania jego piękna oraz kształtowania szacunku do tego co nas otacza.

Jolanta Parobi

 

         

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM W HORYŃCU-ZDROJU

,,Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek.

Nie za duży, nie za mały, do jedzenia doskonały.

Lecz ziemniaki na surowo jeść niemiło i niezdrowo.

Znacznie lepsze będą one, gdy zostaną upieczone.”

10 października dzieci z Punktu Przedszkolnego w Horyńcu-Zdroju, po raz kolejny  obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Tradycyjnie, korzystając z gościny i uprzejmości horynieckich strażaków z OSP mogliśmy świętować na placu przy remizie, a przy okazji pooglądać samochody strażackie i sprzęt. Bohater naszego święta- pieczony ziemniak wszystkim bardzo smakował. Dzieci zajadały ziemniaki z apetytem. Podczas tej małej uroczystości na cześć ziemniaka, dzieci miały okazję wspólnie pobawić się w piaskownicy, z piłką, chustą animacyjną, nie zabrakło też zabaw z ziemniakiem. Radości i pozytywnych wrażeń w tym dniu na pewno nie zabrakło.

Dziękujemy serdecznie rodzicom za ogromną pomoc w organizacji tego święta.

Alina Fircowicz

GALERIA 

Spotkanie z policjantami u Biedronek i Krasnoludków

W dniu 09.10.2018 r. w grupach najmłodszych przedszkolaków odbyło się spotkanie z policjantami z Posterunku Policji w Horyńcu-Zdroju. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Policjanci wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Przedszkolaki miały również okazję aby wyjść do radiowozu policyjnego. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły policjantom podziękowanie.

Anna Bizior

Biedronki i Krasnoludki robią sok owocowo – warzywny


Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok owocowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z owoców i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Izabela Zelik

 

          

 

 

Tydzień owocowo-warzywny Pszczółek

Przez cały tydzień dzieci z grupy Pszczółki poszerzały swoją wiedzę dotyczącą  warzyw i owoców. Miały okazję porównać ich kształt, wielkość, twardość, zapach oraz smak. Z zapałem segregowały, przeliczały oraz sprawdzały potrafią pływać. Dużą frajdą było sadzenie pestek z poznawanych owoców. Mamy nadzieję, że uda nam się wyhodować sadzonki drzew owocowych.
Dzieci odwiedziły stragan, gdzie świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem warzyw i owoców utrwalając jednocześnie zdobytą wiedzę. Uwieńczeniem całego tygodnia było wykonanie  śmiesznych stworków z przyniesionych warzyw i owoców.
Bernarda Krzyśkowska

Biedronki i Krasnoludki robią zapasy na zimę

Jesień to czas, kiedy robimy przetwory z dojrzewających w sadach i ogrodach owoców i warzyw. Najmłodsze przedszkolaki uczyły się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat sposobów robienia różnych przetworów, ich przechowywania oraz zastosowania. Ciekawym doświadczeniem dla przedszkolaków była wycieczka na stragan w celu zakupu owoców oraz robienie prawdziwych kompotów z jabłek, śliwek, gruszek i winogron. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w myciu, krojeniu i układaniu owoców w słoikach. Przygotowane zapasy zanieśliśmy do kuchni, a pani dodatkowo wyjaśniła, na czym polega pasteryzacja.

Anna Bizior

 

 

Światowy Dzień Uśmiechu w przedszkolu

Darząc uśmiechem uszczęśliwiasz serce. Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego.
Wincenty Faber

5 października  2018 r. w naszym przedszkolu było bardzo radośnie i wesoło, a to za sprawą  Dnia Uśmiechu. Święto zawdzięczamy Harveyowi Ball, który w 1963 roku stworzył znaczek uśmiechniętej, bardzo schematycznej buźki na żółtym tle – symbol radości i dobrej woli.
Na dzieci czekały w tym dniu zabawy przy ulubionych piosenkach i aktywności ruchowe, które kończyły się śmiechem. Nie zabrakło również zabaw z lubianą przez dzieci chustą animacyjną. Przedszkolaki po zajęciach w sali, wyszły na spacer ulicami Horyńca, aby wręczyć mieszkańcom uśmiechnięte słoneczka i zachęcić do częstego uśmiechania się. Recytując hasło „Mały, czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta” dzieci sprawiały radość przechodniom, którzy chętnie przystawali i uśmiechali się. Był to naprawdę radosny dzień – akcja się udała!  Pomimo, iż Światowy Dzień Uśmiechu jest tylko jeden raz w roku, to niech uśmiech na naszych twarzach gości codziennie.
Bernarda Krzyśkowska

Pszczółki i Biedronki na grzybobraniu

W piątek, 28 września 2018 r. przedszkolaki z grupy Pszczółki i Biedronki udały się autobusem do lasu w okolicy Werchraty. Pogoda była idealna na poszukiwanie leśnych skarbów. Z koszykami w rękach i z uśmiechem na twarzach maluchy poznawały las. Grzybobranie było bardzo owocne, prawie każdemu udało się znaleźć grzybka. Na zakończenie wycieczki wspólnie odpoczywaliśmy w kręgu jedząc pyszne pączki przywiezione w plecakach. To był bardzo udany wyjazd!!!
Bernarda Krzyśkowska

 

 

Pszczółki na Posterunku Policji

Poznawanie przez dzieci zasad ruchu drogowego już od najmłodszych lat wpływa na ich zachowanie na drodze i warunkuje bezpieczeństwo. Pszczółki uczyły się właściwego postępowania w ruchu ulicznym w czasie zajęć w przedszkolu i podczas spacerów.  Obserwowały ruch pojazdów i pieszych oraz znaczenie znaków. 26 września 2018 r. dzieci wybrały się na Posterunek Policji w Horyńcu – Zdroju,  gdzie Pan Policjant utrwalił im poznane zasady. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a przedszkolaki odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi wiadomościami. Bardzo chętnie oglądały niezbędne w pracy policjanta akcesoria. Zainteresowanie wzbudził również policyjny samochód, który obejrzały na zakończenie spotkania.
Bernarda Krzyśkowska

 

Pszczółki biorą udział w Akcji Sprzątanie Świata 2018 pod hasłem “Akcja – segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej”

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi znane przysłowie. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć dzieci jak np. segregować śmieci. Zajęcia edukacyjne, które odbyły się 21 września 2018 r.  miały na celu przekazanie i utrwalenie w maluchach wiedzy i nawyków podziału odpadów w zależności od rodzaju. Przedszkolaki dowiedziały się o korzyściach wynikających z segregacji odpadów i możliwościach ich ponownego wykorzystania. Każdy przedszkolak dostał „Medal Przyjaciela Przyrody” za samodzielne posegregowanie różnych odpadów do odpowiednich pojemników. Następnie wyposażeni w worki oraz rękawiczki wyruszyliśmy na poszukiwanie śmieci w najbliższej okolicy przedszkola. Poprzez udział w takich akcjach rozwijamy w dzieciach potrzebę dbania o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków.
Bernarda Krzyśkowska

 

Kodeks Grupowy Pszczółek

 

Na początku września w grupie Pszczółek zostały ustalone zasady zachowania, które będą obowiązywały przez cały rok. Wspólnie, na dywanie zastanawialiśmy się, co jest potrzebne, żeby w przedszkolu było miło, przyjemnie i bezpiecznie. Razem ustaliliśmy nasze grupowe zasady i omówiliśmy znaczenie poszczególnych symboli na ilustracjach. Wszyscy „odbili rączkę”  na znak, że respektują zasady i będą przestrzegać je codziennie.
Kodeks ma za zadanie wspierać i motywować dzieci do przestrzegania ustalonych norm i zasad postępowania, jak również konsekwentnie je egzekwować.
Bernarda Krzyśkowska