07 Maj 2019

Projekt “Książka” u Pszczółek

 

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować…”

W grupie „Pszczółek” został zrealizowany projekt edukacyjny ,,Książka”. Podstawowym założeniem było rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię, twórcze myślenie i stanowi radość dzieciństwa.

Zorganizowaliśmy w sali „Kącik książki” – dzieci przyniosły z domu do przedszkola swoje ulubione bajki, które wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy ilustracje.

Stworzyliśmy wspólnie siatkę pytań. Stawialiśmy hipotezy badawcze – próbowaliśmy odpowiedzieć na postawione pytania. Dokumentacja wiedzy początkowej pozwoliła ustalić, czego dzieci jeszcze nie wiedzą, a chciałyby się dowiedzieć.

 

Gromadziliśmy w sali różnego rodzaju książki: albumy, encyklopedie, poradniki, książki dla najmłodszych dzieci, książki z puzzlami. Segregowaliśmy i tworzyliśmy kolekcje według ustalonych wspólnie kryteriów; wielkości, wagi, grubości, przeznaczenia, tematyki. Na postawione wcześniej pytania uzyskiwaliśmy odpowiedzi poprzez aktywność badawczą
z wykorzystaniem lup, miarek krawieckich, linijek, wagi.

 

 

Obejrzeliśmy  prezentacje multimedialne związane z powstawaniem książki i produkowaniem papieru. Poznaliśmy  zawody ludzi pracujących nad powstaniem książki,  zapoznaliśmy się z zasadami używania książek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bajki nagrane na podstawie książek.

Byliśmy w Bibliotece Publicznej, w której dzieci pozyskały kolejne odpowiedzi na nurtujące ich pytania.  Zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek oraz odpowiednim zachowaniem w miejscu publicznym.

„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” –  to refren piosenki, którą dzieci śpiewały podczas projektu. Wykonały plakat dla rodziców zachęcający do wspólnego czytania w domu, a rodzicom dziękujemy za wykonanie i przekazanie zakładek do książek, które otrzymały wszystkie dzieci.

 

Wykonaliśmy  książkę z ilustracjami. Wyjaśniliśmy definicję wyrazu „książka”, nauczyliśmy się wiersza, pt. ,,Książka” J. Korczakowskiej.

 

Książki wykorzystywaliśmy również do zabaw logorytmicznych i ruchowych.

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH , DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!
Dziękujemy mamie Hani, Franka, Wojtka, Konrada oraz Ksawerego za czytanie bajek dzieciom podczas zajęć przedszkolnych.

Zorganizowaliśmy zbiórkę książek, które przekazaliśmy do Szpitala Powiatowego w Lubaczowie na oddział dziecięcy. Zebrane książki powiększyły biblioteczkę szpitalną za co Pani Ordynator złożyła serdeczne podziękowania przedszkolakom.

Punktem kulminacyjnym na zakończenie projektu  były zajęcia otwarte podczas których dzieci mogły zaprezentować zdobytą wiedzę na temat książek, a rodzice mieli okazję zobaczyć jak pracują ich dzieci podczas zajęć edukacyjnych. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały medale “Przyjaciela Książki”, a rodzice książeczki “Każde dziecko jest inne, ale wszystkie mają podobne potrzeby”.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt.

Bernarda Krzyśkowska