06 Lut 2019

Pamiętamy …

 

1 lutego 2019 r. 2 DH “Żywego Słowa” oraz uczniowie klas III gimnazjum z naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbywających się na terenie Gminy Horyniec – Zdrój. Spotkanie przebiegało w dwóch etapach: na początku uczestnicy obchodów udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie mieli okazję spotkania z panem Dariuszem Sałkiem z Muzeum Kresów z Lubaczowa, który przedstawił przybyłym niezwykle pouczającą i ciekawą prezentację na temat historii Żydów w naszej gminie i w powiecie lubaczowskim. W dalszej kolejności wystąpił pan Simon Lavee Łukawiecki – autor książki pt.”Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”, który opowiedział o losach członków swojej rodziny w czasie II wojny światowej. Mimo nieco “łamanej” polszczyzny młodzi ludzie z zaciekawieniem słuchali opowiadania pana Łukawieckiego (nie mieszka on na stałe w Polsce).

Następnie harcerze wraz z pozostałymi uczestnikami obchodów udali się w stronę stacji kolejowej, gdzie złożono kwiaty przy linii 101. Jest to miejsce, w którym ginęli Żydzi podczas ucieczek z pociągów wiozących ich do obozu zagłady w Bełżcu.

Ta wzruszająca i żywa lekcja historii na pewno pozostanie w pamięci harcerzy, młodzieży szkolnej, mieszkańców i władz naszej gminy.

 

GALERIA

Teresa Wojtyszyn