25 maj 2020

Jak poradzić sobie ze stresem szkolnym?

Pisząc poprzedni artykuł obiecałam, że następny będzie o tym, jak poradzić sobie ze stresem, niepokojem przed sprawdzianem, klasówką, egzaminem. Już za miesiąc uczniowie klas ósmych będą pisać egzamin – ważny, bo od jego wyników będzie zależeć dalsza edukacja w szkole średniej. Dlatego tak potrzebne  jest, aby nauczyć się zminimalizować stres, albo sprawić,  że będzie on motorem  do działania.

Stres to nic innego jak reakcja naszego organizmu na sytuację, która przerasta nasze możliwości lub frustruje nas, utrudniając działanie. Dla każdego z nas źródłem stresu będą inne sytuacje.

Na początku stres może wywołać wzrost intensywności i tempa działań , przyspieszenie procesów myślenia, pamięci, zwiększenie wrażliwości na bodźce, co sprzyja wykorzystaniu w pełni Twoich możliwości i objawia się poprawą sterowania zachowaniem i jego integracji. W przypadku nasilania się stresu lub przedłużania jego trwania stajemy się mniej odporni psychicznie i fizycznie.

4 KROKI RADZENIA SOBIE  ZE STRESEM SZKOLNYM:

  • SKĄD SIĘ BIERZE STRES – zastanów się, w jakich sytuacjach, czujesz się zestresowany/zestresowana;
  • ZAAKCEPTUJ SWOJE UCZUCIA – zaakceptuj fakt, że czasem każdy się czymś denerwuje;
  • CO MOŻESZ ZMIENIĆ? – zastanów się, czy możesz coś zmienić w danej sytuacji. Jakie działania możesz podjąć, aby zachować równowagę psychiczną?
  • KOMUNIKUJ SIĘ – porozmawiaj z kimś komu ufasz, poproś o pomoc, wsparcie w podejmowanych działaniach, spytaj o radę.
  1. Pamiętaj o zdrowiu fizycznym i psychicznym – nawet 15 minut ćwiczeń poprawi Ci humor i poprawi możliwości twojego mózgu;
    – znajdź czas na odpoczynek; rób sobie przerwy i dni wolne. Odpoczynek (a zwłaszcza sen!) i robienie innych przyjemnych rzeczy jest tak samo ważne, jak sama nauka. Twój umysł ma wtedy szansę na przetworzenie zdobytej wiedzy;
  2. Przygotowanie to podstawa – rozłóż materiał, który musisz poznać na mniejsze partie,
    – rób sobie własne testy, staraj się obiektywnie siebie sprawdzać,
    – spróbuj  pozytywnie myśleć o nadchodzącym egzaminie, klasówce – podkreślaj sam sobie, ile pracy wkładasz  w przygotowanie. Racjonalizuj – przygotowujesz się, więc nie może Ci pójść źle;
  3. Technika STOP – kiedy zaczynasz mieć „czarne myśli” (np. „Nie dam rady”, „Nic nie rozumiem”, „Nie potrafię odpowiedzieć na żadne pytanie”), krzyknij sobie wewnętrznie „STOP!” , wyobraź sobie w głowie znak drogowy STOP,albo czerwone światło drogowe.
  4. Zmiana kierunku koncentracji – spójrz przez okno, policz osoby o blond włosach na sali, policz liczbę krzeseł w każdym rzędzie itp. Poświęć chwilę na zabawę w układanie w głowie słów z innych słów, porządkowanie alfabetyczne przedmiotów itp. Skoncentruj się na innym zupełnie niezwiązanym działaniu. Odetchnij i wróć do testu. I jak?
  5. Mówienie do siebie – w stresowych sytuacjach negatywne myśli o sobie (np. „Jestem do niczego”, „Na pewno nie dam sobie rady”) mogą Ci przesłonić perspektywę, dlatego skoncentruj się na dawaniu sobie pozytywnej informacji zwrotnej, np. „Spokojnie, dam  sobie radę”, „Przygotowałem się do tego, wiem co mam robić”.

Zatem dzień przed klasówką, egzaminem zamiast załamywać się i zamartwiać, weź kilka głębokich oddechów, pomedytuj na ławce w parku,  wybierz się na spacer chrupiąc orzeszki, zrób surówkę dla najbliższych. I wyśpij się dobrze, żeby wypoczęty umysł sięgnął do zmagazynowanych pokładów wiadomości niezbędnych do zaliczenia przedmiotu. Przecież umiesz wszystko na „5”!

A PRZEDE WSZYSTKIM – MYŚL POZYTYWNIE!

Marta Lewko – pedagog szkolny

Na podstawie:

https://myslepozytywnie.pl/
www.mlodziezowy.pl