SUKCES ZUCHÓW – III MIEJSCE NA WOJEWÓDZKIM FESTIWALU PIOSENKI ZUCHOWEJ W RZESZOWIE

 

W sobotę 28 kwietnia 2018 r. na scenie auli Instytutu Teologiczno – Pastoralnego w Rzeszowie odbył się Wojewódzki Festiwal Piosenki Zuchowej. Festiwalowi przyświecało hasło “Kto Ty jesteś?” z okazji Jubileuszu 100- lecia ZHP i odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem Festiwalu była prezentacja piosenek i pląsów patriotycznych oraz żołnierskich, a także promowanie talentów dziecięcych. W Festiwalu wzięło udział aż 14 gromad zuchowych z całego województwa podkarpackiego. Nasza 2Gromada Zuchowa “Przyjazne Ogniki” w 14-o osobowym składzie pięknie zaśpiewała piosenkę “Polska Flaga” oraz pląs ” Przybyli ułani pod okienko.” Występ był naprawdę udany. Zuchy zdobyły III miejsce. Chociaż była duża konkurencja i wysoki poziom prezentowanych występów przez poszczególne gromady, nasze Zuchy osiągnęły sukces i stanęły na podium. Jestem z nich również dumna, bo włączają się w obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Udział Zuchów w Festiwalu to także godne reprezentowanie naszej szkoły i powiatu w Województwie. Be…eR…A…Wu…O!

 

UDZIAŁ ZUCHÓW W UROCZYSTOŚCIACH PATRIOTYCZNO-RELIGIJNYCH W RADRUŻU

 

W niedzielę 29 kwietnia 2018 r. Zuchy z 2 Gromady Zuchowej “Przyjazne Ogniki” wzięły udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych w Radrużu poświęconych pamięci pomordowanych mieszkańców tej wioski przez bandy UPA w latach 1944-1946. O godz.9:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Śnieżnej w Radrużu, a następnie przeszliśmy z mieszkańcami, przybyłymi delegacjami i gośćmi  pod pomnik ku czci pomordowanych. Tam wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień i ciekawej lekcji historii, którą zaprezentowała Pani Jadwiga Zaremba- inicjatorka radruskich uroczystości. Po tym przybyłe delegacje uroczyście oddały hołd mieszkańcom składając wieńce i zapalając znicze pod pomnikiem. Swoją obecnością Zuchy uświetniły tę uroczystość i uczciły pamięć bestialsko wymordowanych mieszkańców Radruża przez Ukraińską Powstańczą Armię.

 

ZLOT HUFCA ZHP LUBACZÓW Z UDZIAŁEM NASZYCH ZUCHÓW

 

W dniu 26 kwietnia 2018 r. cała nasza Gromada “Przyjazne Ogniki”licząca dwudziestu czterech zuchów udała się do Lubaczowa, by wziąć udział w Jubileuszowym  Zlocie Hufca z okazji 100- lecia ZHP i Piątej Rocznicy wręczenia Hufcowi Sztandaru oraz nadania imienia ks. hm. Wiktora Haasa Paneckiego.  Na uroczystość przybyło ponad 280 zuchów i harcerzy z całego powiatu lubaczowskiego oraz zaproszeni goście: przedstawiciele samorządów lokalnych, Posłowie na Sejm RP, przedstawiciele duchowieństwa, szkół, bibliotek oraz innych instytucji. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od  uroczystego apelu z meldunkiem drużyn, który odbył się na lubaczowskim Rynku. Następnie przeszliśmy do kościoła  pw. św. Karola Boromeusza, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Szadego, kapelana Hufca ZHP Lubaczów. Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Każdy wrócił do domu z pamiątkową plakietką i ze świadomością, że przez swoją obecność wpisał się w ważną kartę w historii Hufca ZHP Lubaczów.

Kartka Świąteczna

 

” Staropolskim obyczajem

dużo szynki życzymy z jajem.

Niech zające i barany

spełnią wszystkie Wasze plany.

Niech to będzie czas uroczy

Zuchy życzą miłej Wielkanocy.”

 

Okres przedświąteczny to czas pracy w świetlicy, gdzie podejmowana jest tematyka Świąt Wielkanocnych. Wykonywane są różnego rodzaju dekoracje wielkanocne: baranki, pisanki, kurczaczki, zajączki, gazetka tematyczna. W ramach pracy świetlicy zostały  wykonane też kartki świąteczne. Zuchy z Gromady ” Przyjazne Ogniki”  zaniosły je wraz z życzeniami najpierw Dyrekcji naszej szkoły, a następnie udały się do Urzędu Gminy oraz innych instytucji i zaprzyjaźnionych zakładów pracy. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

Jolanta Drapała, Grzegorz Chmielowiec

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej

 

W czwartek 22 marca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lisich Jamach odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej pt.” Spotkanie z Druhną Nutką”. Festiwalowi przyświecało hasło: ” Nie boję się niczego, ta pieśń o harcerzu jest”. Celem festiwalu była prezentacja piosenek o harcerzach, służbie Ojczyźnie, harcerskich ideałach. Uczestnikami byli harcerze młodsi i starsi z drużyn działających na terenie powiatu lubaczowskiego oraz zuchy z gromad zuchowych. Nasza 2. Gromada Zuchowa “Przyjazne Ogniki” w 14-o osobowym składzie wzięła udział w festiwalu prezentując piosenkę “Płonie ognisko i szumią knieje” oraz pląs ” Daleko w Afryce”. Zuchy zdobyły III miejsce i nominację do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 28 kwietnia 2018 r. w Rzeszowie. Be…eR…A…Wu…O! Czuwaj!

    

 

 

 

I miejsce w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim ” Strofy o Ojczyźnie – Niepodległa” – eliminacje powiatowe

 

W dniu 22 lutego 2018 r. w Centrum Kultury w Wielkich Oczach odbyły się eliminacje powiatowe XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ” Strofy o Ojczyźnie”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem ” Niepodległa” z okazji jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego celem było propagowanie piękna poezji i prozy patriotycznej wśród młodego pokolenia oraz prezentacja dorobku artystycznego gromad i drużyn harcerskich. Uczestnikami byli harcerze młodsi i starsi z drużyn działających na terenie powiatu lubaczowskiego oraz zuchy z gromad zuchowych. Każdy uczestnik recytował jeden wiersz i fragment prozy związany z tematyką konkursu. Naszą szkołę i swoją Gromadę ” Przyjazne Ogniki” w kategorii ” Zuchy” reprezentowała Oliwia Drapała z klasy III “a”.  Recytowała wiersz Antoniego Madeja “Łopocą zwycięskie sztandary” oraz fragment prozy Marii Dąbrowskiej “Marcin Kozera”. Oliwia Drapała pokonała swoich rywali w kategorii ” Zuchy” i zajęła I miejsce uzyskując tytuł laureata i nominację do eliminacji wojewódzkich. Be…eR…A…Wu…O! Nagrodzona została też pamiątkową statuetką, dyplomem i nagrodami pocieszenia. Do konkursu przygotowywała ją p. Jolanta Drapała. Czuwaj!

            

Betlejemskie Światełko Pokoju zapłonęło w naszej szkole

 

W dniu 22 grudnia 2017 r. w naszej szkole zapłonęło Betlejemskie Światełko Pokoju. Ten symboliczny płomień przynieśli  harcerze i zuchy o godz.9:00 i przekazali go Pani dyrektor Dorocie Rachwalik  i Panu wicedyrektorowi Ryszardowi Lewientowiczowi  podczas Wigilii przedszkolnej. Światełko towarzyszyło całej uroczystości, wnosząc wiele ciepła do naszej wielkiej szkolnej rodziny. Mamy nadzieję, że we wszystkich domach Światło pojawi się na wigilijnych stołach, otulając domowników  swoim  blaskiem i sprawiając, że Święta będą pełne radości i miłości. Tego życzą zuchy i harcerze z naszej szkoły. Czuwaj!

 

            

 

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

 

„My, harcerze i zuchy ,sprowadzając Betlejemski Ogień do Polski i przekazując Go wszystkim, którzy pragną Jego obecności, pełnimy służbę w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska i z daleka”.

W dniu 21 grudnia 2017 r. podczas mszy świętej o godz.16:00 zuchy i harcerze z naszej szkoły uroczyście przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju ojcu Bogdanowi Klósce i złożyli mu świąteczne życzenia. Swoją obecnością uświetnili też roratnie nabożeństwo. Niech płomień tego światła, które jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei będzie w każdym z nas nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Czuwaj!

                       

 

Zuchy i harcerze z naszej szkoły uczestniczą w sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju

 

W niedzielę 17 grudnia 2017 r.  delegacja  zuchów i harcerzy z naszej szkoły udała się do Rzeszowa i powitała  Betlejemskie Światło  Pokoju, które dotarło tam prosto z Zakopanego.  Msza Święta została odprawiona w kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie o godzinie 15:00. Wtedy też płomień Betlejemskiego Światła Pokoju został przekazany do Hufców Związku Harcerstwa Polskiego z terenu całego Podkarpacia. Nasz Hufiec reprezentowało 90 zuchów i harcerzy. Byliśmy najliczniejszą grupą z Podkarpacia odbierającą  Światełko. Po Mszy Św. odbyło się Ogniobranie. O godz. 20:00 Betlejemskie Światełko Pokoju przywieźliśmy  do Lubaczowa.  Ten symboliczny ogień to znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Świat Bożego Narodzenia w Polsce. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „W Tobie jest światło”. Czuwaj!

                         

 

Andrzejki Zuchowe w Szkole Podstawowej w Krowicy Samej

 

 

W dniu 22 listopada 2017 roku zuchy z 2. Gromady Zuchowej “Przyjazne Ogniki” udały się do Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej, by wziąć udział w Andrzejkach Zuchowych. W zabawie wzięło udział 100 zuchów z Gromad należących do Hufca Lubaczów. Dla uczestników zostały zorganizowane różne gry i zabawy ruchowe przy muzyce, wróżby andrzejkowe oraz poczęstunek. Iskierka przyjaźni puszczona w krąg zakończyła zabawę. Było to udane spotkanie integracyjne, z którego wszyscy wrócili zadowoleni. Czuwaj!

                     

Udział Zuchów w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości

 

 

 

“Najpierw patriotyzm – potem zabawa”- Robert Baden-Powell

 

W dniu 11 listopada 2017 r. Zuchy z 2.Gromady Zuchowej ” Przyjazne Ogniki” upamiętniły 99. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności  biorąc udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Horyńcu – Zdroju. Najpierw swoją obecnością uświetniły Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Zdrojowym, a następnie dodały powagi i kolorytu całej ceremonii pod Pomnikiem Wolności. Angażowanie się w życie swojej Gminy, czczenie Świąt Narodowych to aktywność zuchowa, która jest nieodzownym sposobem dobrego wychowania. Zuchy  biorąc udział w tym Święcie, udowodniły, że na pierwszym miejscu liczą się dla nich obowiązki, a dopiero później przyjemności w  myśl słów Roberta Baden-Powella -przywódcy skautingu.Czuwaj!

“Zapomniane groby” – wyjście z zuchami na cmentarz.

W dniu 26 października 2017 r. wybraliśmy się na cmentarz.  Najpierw zatrzymaliśmy się przy Pomniku Niepodległości, później przy opuszczonych, zapomnianych mogiłach cmentarnych. Pamięć zmarłych uczciliśmy modlitwą, minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy. Czuwaj!

Harcerski i Zuchowy Start Hufca Lubaczów

 

14 października 2017 rok – piękny, słoneczny poranek. Ubrani w  swoje mundurki jedziemy do Lubaczowa, by wziąć udział w inauguracji harcerskiego i zuchowego roku szkolnego 2017/2018.  Zebraliśmy się na Rynku. Gdy druhny i drużynowi zameldowali swoje gromady zuchowe i drużyny harcerskie u Pani komendant Danuty Kacprzak, okazało się, że jest nas w sumie 200 osób! Stamtąd wszyscy udaliśmy się na mszę świętą, gdzie wysłuchaliśmy w skupieniu Słowa Bożego związanego z misją harcerską i zuchową. Po tym były już tylko same atrakcje. Najpierw smaczna kiełbaska z grilla i ciepła herbata, a następnie gry, zabawy i śpiewy na Rynku integrujące wszystkich uczestników. Naładowani dużą dawką pozytywnej energii, wróciliśmy do domu. Tym samym wkroczyliśmy w nowy rok zuchowy gotowi stawiać czoła wyzwaniom i przygodom, które na nas czekają. Czuwaj!                   

Gromada zuchowa

 

Od 2016 roku działa przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Horyńcu – Zdroju Gromada Zuchowa ” Przyjazne Ogniki”. Należą do niej uczniowie z klas I- III. Zbiórki odbywają się regularnie dwa razy w miesiącu we czwartki od godz.12:35 do 13:35 w sali gimnastycznej szkoły.  Zuchy na zbiórkach pracują w dwóch szóstkach pod opieką druhny Jolanty Drapała. Każdy zuch posiada mundur.  Podczas zbiórek i innych przedsięwzięć gromady zuchy przygotowywali się do złożenia Obietnicy Zucha oraz zdobywają sprawności i gwiazdki rozwijające ich zainteresowania i kształtujące charakter. Wszystkie działania wychowawcze odbywają się poprzez formę najbliższą dzieciom – zabawę.