UDZIAŁ ZUCHÓW W OBCHODACH 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  W jubileuszowym roku 100.rocznicy odzyskania niepodległości zuchy z Gromady Zuchowej “Przyjazne Ogniki” upamiętniły tę historyczną rocznicę biorąc czynny udział w obchodach tego święta. Już w czwartek 8 listopada 2018 r. w GOK-u wzięły udział w uroczystej akademii dla uczniów szkoły podstawowej. Zaprezentowały program słowno-muzyczny, który związany był z recytacją wiersza i prozy o charakterze patriotycznym, zaśpiewaniem piosenki o barwach narodowych i wykonaniem tańca z flagami. W piątek 9 listopada 2018 r. uczestniczyły w uroczystym apelu przed obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Horyńcu-Zdroju, pełniły wartę z harcerzami, zaprezentowały swój program słowno-muzyczny i taniec przed społecznością szkolną i zaproszonymi gośćmi. W niedzielę 11 listopada 2018 r. obchody Święta Niepodległości zuchy rozpoczęły przed południem w Nowym Bruśnie przy Pomniku Wolności, gdzie poświęcona została figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Godnie pełniły wartę oraz wykonały część artystyczną dla lokalnej społeczności. O godz.14:30 tego samego dnia zuchy świętowały odzyskanie niepodległości w Horyńcu-Zdroju. Uczestniczyły we Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele Zdrojowym, wzięły udział w przemarszu pod Pomnik Wolności, gdzie odsłonięta została tablica pamiątkowa na Mauzoleum Wojennym, odśpiewano hymn, złożono kwiaty i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Ostatnim punktem programu dla zuchów w tym dniu był ich występ w GOK-u dla mieszkańców, gości i kuracjuszy, który został nagrodzony gromkimi brawami. Poprzez swój udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości zuchy nie tylko upamiętniły tę historyczną rocznicę, ale okazały się prawdziwymi patriotami kochającymi Ojczyznę i szanującymi symbole narodowe. Dlatego dziękuję zuchom za ich wzorową postawę, zaangażowanie,wytrzymałość i służbę. Dziękuje również Pani Edycie Mazurkiewicz za pomoc w przygotowaniu części artystycznej.

                           

“UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI.”

Słowa Wisławy Szymborskiej najlepiej obrazują, jak ważna jest pamięć o zmarłych, przypominają nam o nieżyjących już osobach, które żywe pozostały w naszych wspomnieniach.  W dniu 22 października 2018 r. zuchy z Gromady “Przyjazne Ogniki” z druhną wybrały się na cmentarz. Najpierw zatrzymaliśmy się przed Pomnikiem Wolności i oddaliśmy hołd poległym w latach 1918-1919 żołnierzom poprzez modlitwę i zapalenie zniczy. Następnie udaliśmy się na zapomniane mogiły. Zuchy w ciszy obserwowały sztukę cmentarną, zwracały uwagę na nagrobki, napisy i informacje na płytach nagrobnych. Z zaangażowaniem szukały opuszczonych grobów i stawiały na nich zapalone znicze. Zuchy pokazały, że wiedzą, jak należy zachować się w takim miejscu. Pobyt na cmentarzu był dla nich ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która na długo pozostanie w naszej w pamięci.

ROK ZUCHOWY 2018/2019 ROZPOCZĘTY!

W środę 19 września 2018 r. zuchy z Gromady “Przyjazne Ogniki” rozpoczęły Nowy Rok Zuchowy. Z tej okazji zorganizowane zostało ognisko na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Horyńcu-Zdroju. Na spotkanie przybyli też zaproszeni goście: kierownik Posterunku Policji w Horyńcu- Zdroju st.asp. Krzysztof Pata, który jest również prezesem OSP, dzielnicowy sierż.sztab. Janusz Piwoda oraz sierż. Damian Metyk. Zuchy dowiedziały się wielu ciekawostek o zawodzie policjanta i strażaka oraz o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Spotkanie było również okazją do zadawania wielu pytań, na które funkcjonariusze udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Ogromną atrakcją dla zuchów była możliwość zobaczenia wnętrza radiowozu policyjnego i wyposażenia policjanta w akcesoria niezbędne do pracy na służbie.  Zwieńczeniem marzeń zuchów było udostępnienie przez mundurowych dwóch terenowych quadów. Następnie st. asp. Krzysztof Pata opowiedział o pracy strażaków i akcjach pożarniczych, umożliwił obejrzenie wozu oraz przymierzenie munduru. Potem odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Nie zabrakło również zuchowych pląsów, gier i zabaw, przy których szybko i miło upłynął czas. Z uśmiechem na twarzach i bagażem ciekawych doświadczeń wkroczyliśmy w Nowy Rok Zuchowy. Bardzo dziękuję Funkcjonariuszom  Policji i OSP za poświęcony czas  oraz rodzicom: Pani Edycie Mazurkiewicz i Pani Jadwidze Banaś z pomoc przy organizacji ogniska.

 

GALERIA