Podsumowanie roku harcerskiego – Przyrzeczenie Harcerskie
Chyba dobrze wiesz już jaką z dróg Popłyniesz,
kiedy serce rośnie ci nadzieją,
Że jeszcze są schowane gdzieś Nieznane lądy,
które serce twe odmienią.
Na początku czerwca 2 DH Żywego Słowa” uczestniczyła w oficjalnym i uroczystym pożegnaniu i podsumowaniu roku harcerskiego 2018/2019. Część harcerzy młodszych złożyła Przyrzeczenie Harcerskie, pokonując najpierw trasę „trudnego” biegu patrolowego, przygotowanego przez starszych kolegów z drużyny. Po uroczystym ślubowaniu wszyscy chętnie zjedli pyszne kiełbaski i dobrze bawili się przy ognisku.
Kto raz przyjaźni poznał moc,
nie będzie trwonić słów.
Przy innym ogniu, w inną noc
do zobaczenia znów.
Prezydent RP w Lubaczowie
Czwartek, 23 maja 2019, przejdzie do historii w naszej “Małej Ojczyźnie”, gdyż w tym dniu po raz pierwszy w historii Prezydent RP odwiedził Lubaczów. Wizyta Pana Prezydenta Andrzeja Dudy była odpowiedzią na zaproszenie starosty lubaczowskiego, w głównej mierze w związku z jubileuszem 20 – lecia naszego powiatu.
Harcerze z 2 DH “Żywego Słowa” wzięli czynny udział w tym spotkaniu. Odbyło się ono na Rynku w Lubaczowie, gdzie prezydent spotkał się z mieszkańcami miasta, powiatu i wygłosił do nich przemówienie. Odnosiło się ono do historii Lubaczowa, do walk, które nieustannie toczyły się na pograniczu, do znaczenia naszego regionu, który znajduje się na kresach Rzeczpospolitej. Wspomniał także wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, który odwiedził to niewielkie miasto w 1991 roku oraz mówił o obrazie Matki Bożej Łaskawej z lubaczowskiej konkatedry, przed którym nieco wcześniej się modlił. Harcerki z naszej drużyny znalazły się w najbliższym otoczeniu Pana Prezydenta, będąc w 20 – osobowej grupie, reprezentującej Hufiec ZHP Lubaczów. Po wystąpieniu prowadził rozmowy z mieszkańcami naszego powiatu, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
“Jestem tutaj by podziękować, że jesteście, że trwacie, że pielęgnujecie przez pokolenia wszystko to, co dla nas cenne. Bo to jest Rzeczpospolita od pokoleń.”
GALERIA
Teresa Wojtyszyn
Święto Patrona Szkoły
Ponad wiek niewoli i życia w zaborach,
Dzięki Piłsudskiemu wolności nadeszła pora.
Poprowadził Legiony drogą do zwycięstwa,
Pokazał jak walczyć, nie znał słowa klęska.
10 maja 2019 roku harcerze z 2 DH Żywego Słowa” wzięli aktywny udział w obchodach Dnia Patrona Szkoły, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na początku uczestniczyli w apelu pod obeliskiem, gdzie pełnili honorową wartę, odbierali wiązanki kwiatów i śpiewali w chórze szkolnym wraz z innymi uczniami z naszej szkoły. W dalszej części obchodów część harcerzy brało udział w XXII Powiatowym Biegu Ulicznym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, inni – mimo niesprzyjających warunków – pomagali przy organizacji tego biegu. Po raz kolejny wykazali się właściwą postawą i udowodnili, że harcerz nie lęka się nawet ulewnego deszczu, wykonując powierzone mu zadanie.
Witaj maj, piękny maj!
Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało – czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Harcerze z 2 DH „Żywego Słowa”, jak co roku, uczcili święta majowe: 2 maja – Święto Flagi i 3Maja – święto państwowe i religijne. Już 30 kwietnia demonstrowali swój patriotyzm oraz przywiązanie do Ojczyzny i symboli narodowych, przychodząc w mundurach do szkoły – dzień mundurowy. Część z nich wzięła też aktywny udział w przygotowaniu uroczystej akademii z okazji tego święta narodowego.
Uroczystości rocznicowe w Radrużu
W niedzielę, 28 kwietnia 2019 r. harcerze z 2 DH „Żywego Słowa” wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę mordu na mieszkańcach Radruża dokonanego przez bandy UPA w latach 1944 – 1946. Harcerze trzymali honorową wartę przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, odbierali wiązanki od zebranych, a następnie uczestniczyli w krótkim montażu słowno – muzycznym w wykonaniu uczniów z naszej szkoły. Na koniec zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który przygotowali dla wszystkich uczestników uroczystości mieszkańcy Radruża.
Boże Wielki i Wspaniały
Człowiek niby doskonały
Mądry, zdolny, tak stworzony
I złem strasznym obdarzony….
Zlot Hufca ZHP Lubaczów
Dnia 27 kwietnia 2019 r. ponad 280 harcerzy z naszego powiatu wzięło udział w Zlocie Hufca ZHP Lubaczów. W uroczystościach 100 – lecia ZHP i 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski oraz 6 rocznicy nadania Hufcowi Sztandaru i imienia ks. Wiktora Haasa – Paneckiego uczestniczyli zarówno harcerze – także z 2 DH „Żywego Słowa” – jak też wielu zaproszonych gości i harcerzy – seniorów. Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystym apelem drużyn z naszego hufca na Rynku w Lubaczowie, następnie wszyscy zebrani udali się do Konkatedry na uroczystą Mszę św. Z kościoła uczestnicy obchodów przemaszerowali do Zespołu Zamkowo – Parkowego obok Muzeum Kresów. W tym miejscu została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa, a także posadzono Dąb Pamięci, pod którym zakopano Kapsułę Czasu z harcerskimi symbolami (krzyż harcerski, lilijka, znaczek zuchowy, sznur) i ważnymi dokumentami (Akt Erekcyjny, Rozkaz Komendantki Hufca ZHP Lubaczów oraz Uchwały). W wygłoszonym przemówieniu komendantka wskazywała na doniosłość tego momentu i podkreśliła, że miejsce to „po wsze czasy” będzie przypominało dzieje lubaczowskiego harcerstwa. Następnie w Muzeum Kresów odbyła się konferencja „Niechaj Polska zna, jakich synów ma…- harcerskie biografie”, podczas której także uzupełniono tablicę honorowymi gwoździami oraz wręczono medale dla osób zasłużonych dla harcerstwa lubaczowskiego. Harcerze i zuchy wzięli także udział w biegu patrolowym Miejscami Pamięci Narodowej, a na koniec posilili się przygotowanym dla nich poczęstunkiem.
„Gdy wybieraliśmy patrona, pragnęliśmy przyjąć wzór godny naśladowania i niestrudzenie wdrażać w życie wartości, które dla bohatera były ważne: odwaga, pracowitość, sumienność, patriotyzm, a szczególnie służba Bogu, Ojczyźnie i bliźnim (…)
Ks. Haas – Panecki na trwale zapisał się w pamięci lubaczowian i pozostawił po sobie ślad.”
Droga Krzyżowa ulicami Horyńca – Zdroju
Czuwaj!
Całym sercem pełnić służbę, zostać druhem dla każdego,
Uśmiech siać, pomnażać drużbę – warto dać siebie samego.
A więc Bogu i Ojczyźnie – jako harcerz służ odważnie!
12 kwietnia 2019 r. grupa harcerzy z 2 DH „Żywego Słowa” wzięła udział, kolejny już raz, w Drodze Krzyżowej ulicami naszej miejscowości. Zadaniem harcerzy była służba przy krzyżu oraz niesienie zapalonych pochodni. Była to równocześnie doskonała okazja pokazania swojej gotowości do działania w każdej chwili, w każdych warunkach, w myśl hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Dziękujemy tym harcerzom, którzy wykazali właściwą postawę i, mimo późnej pory, stawili się na służbę przy krzyżu.
Krzyż harcerski jest jak drzewo krzyża,
Z niego Chrystus ku mnie się uniża,
Abym Bogu, Ojczyźnie, bliźniemu –
Całym życiem służyć mógł.
Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej
W krwawem polu srebrne ptaszę
Poszły w boje chłopcy nasze.
Hu! Ha! Krew gra, duch gra, hu! Ha!
Niechaj Polska zna, jakich synów ma!
Dnia 15 marca 2019 r. 2 DH „Żywego Słowa” wzięła udział w Hufcowym Powiatowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej pod hasłem: „Niechaj Polska zna, jakich synów ma…”. Festiwal w tym roku poświęcony był przede wszystkim upamiętnieniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zespoły występujące na scenie Domu Kultury w Lisich Jamach prezentowały dwie piosenki nawiązujące do historii harcerstwa i naszego kraju, a więc opowiadające o służbie Ojczyźnie, o harcerskich ideałach, o patriotyzmie i męstwie Polaków. Występ 12 – osobowego zastępu z naszej drużyny przypadł do gustu jury festiwalu, gdyż harcerki zajęły I miejsce.
Wycieczka do Wieliczki i Krakowa
W dniach 13 – 14 lutego 2019 r. harcerze z 2 DH “Żywego Słowa” wzięli udział w dwudniowej wycieczce dla młodzieży z Hufca ZHP Lubaczów do Wieliczki i Krakowa. Pierwszym punktem programu po przyjeździe na miejsce był zjazd do kopalni i kilkugodzinne zwiedzanie jej z przewodnikiem. Większość harcerzy była tam po raz pierwszy, a więc wrażeń z pobytu pod ziemią nie brakowało. Wieczorem, po przyjeździe do hotelu w Krakowie, wszyscy udali się na Rynek tego królewskiego miasta, który w wieczornych iluminacjach świetlnych prezentował się niezwykle malowniczo i tajemniczo.
Na drugi harcerze zwiedzali najpiękniejsze zabytki Krakowa, a późnym wieczorem powrócili do swoich miejscowości i domów. Jeszcze długo będą wspominać wspaniałe chwile w tylu pięknych miejscach.
„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały”
W piątek 8 lutego 2019 r. w Wielkich Oczach odbył się XXVII Powiatowy Hufcowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały”. Brali w nim udział zuchy, harcerze i harcerze starsi z terenu powiatu lubaczowskiego. W konkursie wzięło udział 34 uczestników, a oceniło ich czteroosobowe jury w składzie: Maria Mulak (przewodnicząca), Beata Sobków – Pawlik, Marta Dobrowolska i ks. Michał Moń. Naszą 2 DH “Żywego Słowa” reprezentowały 2 harcerki: Julia Presz i Natalia Rozner, która zajęła III miejsce w kategorii “harcerze starsi”. Gratulujemy obu harcerkom i życzymy dalszych sukcesów.
Pamiętamy …
1 lutego 2019 r. 2 DH “Żywego Słowa” oraz uczniowie klas III gimnazjum z naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbywających się na terenie Gminy Horyniec – Zdrój. Spotkanie przebiegało w dwóch etapach: na początku uczestnicy obchodów udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie mieli okazję spotkania z panem Dariuszem Sałkiem z Muzeum Kresów z Lubaczowa, który przedstawił przybyłym niezwykle pouczającą i ciekawą prezentację na temat historii Żydów w naszej gminie i w powiecie lubaczowskim. W dalszej kolejności wystąpił pan Simon Lavee Łukawiecki – autor książki pt.”Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”, który opowiedział o losach członków swojej rodziny w czasie II wojny światowej. Mimo nieco “łamanej” polszczyzny młodzi ludzie z zaciekawieniem słuchali opowiadania pana Łukawieckiego (nie mieszka on na stałe w Polsce).
Następnie harcerze wraz z pozostałymi uczestnikami obchodów udali się w stronę stacji kolejowej, gdzie złożono kwiaty przy linii 101. Jest to miejsce, w którym ginęli Żydzi podczas ucieczek z pociągów wiozących ich do obozu zagłady w Bełżcu.
Ta wzruszająca i żywa lekcja historii na pewno pozostanie w pamięci harcerzy, młodzieży szkolnej, mieszkańców i władz naszej gminy.
GALERIA
Betlejemskie Światło pokoju na Ukrainie
Zapalmy ogień niech połączy nas,
Zapalmy ogień, rozniećmy go w nas,
Zapalmy ogień w Narodzenia Boga Czas.
W dniu 4 stycznia 2019 r. harcerze z Hufca ZHP Lubaczów, których w tym roku reprezentowała 2 DH “Żywego Słowa” z naszej szkoły oraz harcerze z Lubaczowa, przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Ukrainy wraz z hasłem tegorocznej akcji: “Światło, które łączy”. Przekazanie światła miało miejsce na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec. W uroczystości wzięli udział m.in. wicewojewoda podkarpacki, wicemarszałek Zarządu Województwa Podkarpackiego, starosta lubaczowski, mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych przygranicznych regionów Polski i Ukrainy, duchowni obu obrządków, harcerze z Hufca ZHP Lubaczów i Jarosław, skauci z Ukrainy oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Takie uroczyste spotkanie na granicy polsko – ukraińskiej było wspaniałą okazją do złożenia sobie życzeń przez mieszkańców przygranicznych miejscowości, władz i młodzieży, wspólnego kolędowania i modlitwy w obu obrządkach oraz obdarowania się symbolicznymi świątecznymi prezentami i kartkami.
Betlejemskie Światło Pokoju staje się swego rodzaju symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem życia pozbawionego konfliktów, waśni, zatargów – co ważne jest szczególnie dla terenów Ukrainy, gdzie trwają działania wojenne. Na koniec przedstawiciele społeczności ukraińskiej wyrazili życzenie, aby Betlejemskie Światło Pokoju było do nich przekazywane przez harcerzy z Polski także w kolejnych latach.
Teresa Wojtyszyn
GALERIA
Świato, które łączy…
“Światło, które łączy”- takie hasło miała tegoroczna akcja „Betlejemskiego Światła Pokoju”. 16 grudnia 2018 r. (w niedzielę), polscy harcerze przyjęli je po słowackiej stronie Tatr, w miejscowości Svit. Zgodnie z wieloletnią tradycją polscy harcerze otrzymują światło od harcerzy słowackich, a ci z kolei od skautów austriackich, którzy przywożą je z Groty Betlejemskiej. Ceremonia przekazywania światła odbywa się raz w Polsce, raz na Słowacji. Jeszcze w niedzielę 16 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa, Warszawy i na Jasną Górę. We wtorek 18 grudnia było przekazane Prezydentowi, a następnie zaniesione do urzędów państwowych w Warszawie, aby na koniec rozesłać je po całej Polsce.
Do Lubaczowa BŚP dotarło w środę 19 grudnia. Harcerze z 2DH Żywego Słowa” uczestniczyli w uroczystej Mszy św., podczas której rozesłano światło do niemalże wszystkich miejscowości z naszego powiatu. Następnie wzięli udział w Wigilii harcerskiej, podczas której mogli jeszcze bardziej zintegrować sie z harcerzami z innych drużyn należących do Hufca ZHP Lubaczów. W parafii w Horyńcu – Zdroju BŚP przekazane zostało w czwartek 20 grudnia na Mszy św. o godz. 16.00, a w piątek, 21 grudnia 2018 r. harcerze wręczyli je Dyrekcji naszej szkoły i całej społeczności szkolnej, a następnie roznosili do różnych instytucji i zakładów pracy. Światło przekazane zostało także do parafii w Werchracie i do poszczególnych miejscowości w naszej gminie.
Betlejemskie Światło Pokoju przynosi pokój i jest światłem łagodnym, spokojnym, jest światłem pokoju. Jest jak światło nocy Bożego Narodzenia – bezpretensjonalne. Daje siebie i obdarowuje pokojem, nie wywołuje widowisk – jest światłem, które przenika do serca. Betlejemskie Światło Pokoju jest światłem pokornym. Nie jest światłem, które się narzuca, jest światłem, które mówi do serca.
Szlachetna Paczka 2018
Na początku grudnia 2018 roku harcerze z 2DH “Żywego Słowa” wzięli po raz kolejny udział w tegorocznej edycji akcji “Szlachetna Paczka”. Akcja ta ma na celu niesienie pomocy ludziom potrzebującym, szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia, aby poczuli, że ze swym ubóstwem i problemami dnia codziennego nie zostali sami. Harcerzom w zbieraniu darów pomagali także uczniowie z naszej szkoły, którzy nie należą do ZHP. Dzięki temu udało się zebrać potrzebne rzeczy, aby przekazać je wybranej rodzinie. Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy nie pozostali obojętni i odpowiedzieli na apel harcerzy.
Trzeba sobie wzajemnie pomagać: to naturalne prawo.
(La Fontaine)
Przyśniła się dzieciom Polska…
Przyśniła się dzieciom Polska czekana przez tyle lat,
do której modlił się ojciec, za którą umierał dziad.
17 listopada 2017 r. ośmioosobowa grupa z 2DH “Żywego Słowa” po raz kolejny udała się wraz z harcerzami z Hufca ZHP Lubaczów do Lwowa. Głównym celem wyprawy był jeden z najważniejszych polskich cmentarzy znajdujących się poza granicami, Cmentarz Łyczakowski, a głównie jego część – Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie spoczywają modzi obrońcy tego miasta, rówieśnicy dzisiejszych harcerzy. Druhny i druhowie, jak co roku, chcieli uczcić pamiątkowym światełkiem i cichą modlitwą bohaterów. Zapalili na ich grobach biało – czerwone znicze, które wcześniej zbierali w szkole.
Na Cmentarzu Obrońców Lwowa znajdują się mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920. Nazywany jest Cmentarzem Orląt Lwowskich, gdyż wśród pochowanych tam blisko 3 tysięcy żołnierzy, spoczywają też Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych. Aż 2640 z nich nie przekroczyło 25 roku życia, a najmłodszy obrońca w chwili śmierci miał 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari. Za ich czyn, poświęcenie i bohaterstwo państwo polskie odznaczyło Lwów – jako jedyne miasto polskie – Krzyżem Virtuti Militari. Uroczystość dekoracji miasta miała miejsce na placu Mariackim we Lwowie w 1920 roku., a dokonał tego pierwszy Marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Po wizycie na cmentarzu młodzież miała okazję podziwiać najpiękniejsze zakątki i zabytki tego miasta, aby na koniec udać się do fabryki czekolady i zadowolić się wybornym smakiem jej wyrobów. Choć zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń harcerze w nocy wrócili do swych domów, a w następnych dniach dzielili się wrażeniami z wycieczki z kolegami ze szkoły, mając w pamięci wspomnienie młodych obrońców Lwowa.
I w łyczakowskim gruzu wale
Spoczęły ich dziecięce słowa
A w twardej ziemi, lwowskiej skale
Trwają do dziś Obrońcy Lwowa.
11 Listopada 2018 – 100 Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość!
11 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wydarzenie miało w tym roku szczególny wymiar w całym naszym kraju – zarówno w stolicy i dużych miastach, jak też w mniejszych miejscowościach i wsiach. Jak Polska długa i szeroka nasi rodacy podejmowali różne działania, aby uczcić tak ważną dla wszystkich Polaków datę, wszędzie powiewały biało – czerwone flagi, a w samo południe nasza Ojczyzna rozbrzmiewała śpiewem “Hymnu państwowego”, wykonywanego przez różne grupy i środowiska. Także dla naszej “małej Ojczyzny” był to ważny dzień, w którym swój udział miała 2 DH “Żywego Słowa”.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się dla harcerzy i całej naszej społeczności szkolnej już 9 listopada przy obelisku upamiętniającym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej harcerze przypinali biało – czerwone kokardki nauczycielom i uczniom naszej szkoły, które specjalnie przygotowali na tę okazję – 100 kokardek na stulecie niepodległości. W kolejnych dniach brali aktywny udział we wszystkich uroczystościach, które odbywały się na terenie naszej gminy. Najbardziej pracochłonny był dzień 11 listopada, w którym harcerze uczestniczyli w wielu wydarzeniach. Przed południem brali udział w uroczystościach patriotycznych w Nowym Bruśnie, gdzie pełnili wartę przy Pomniku Wolności, na którym poświęcona została figura Chrystusa Zmartwychwstałego, a także przygotowali część artystyczną pt. “Sto lat Niepodległej”. Po południu uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości na terenie naszej miejscowości: brali udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny, następnie pełnili honorową wartę przy Pomniku Niepodległości oraz odnowionym Mauzoleum Wojskowym, upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w walce o Polskę. Mimo zmęczenia i trudu byli dumni, że mogą brać czynny udział w tak ważnych dla naszego kraju i miejscowości uroczystościach.
Festiwal „Piosenka w Mundurze”
W piątek 9 listopada 2018 roku zastęp z 2 DH “Żywego Słowa” wziął udział w II edycji 3. Dziecięcego Festiwalu „Piosenka w Mundurze”, która miała miejsce na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Wcześniej harcerki wysłały swoje zgłoszenie wraz z nagraniem dwóch piosenek i zakwalifikowały się do drugiego etapu festiwalu, w którym znalazło się 13 szkół z Podkarpacia sposród ponad 90, w 2 kategoriach wiekowych: klasy I-IV szkoły podstawowej oraz klasy V – VIII i III gimnazjum. Głównym założeniem festiwalu stało się popularyzowanie nieco starszych jak i współczesnych polskich piosenek wojskowych i patriotycznych, dlatego też patronat nad tym wydarzeniem kulturalnym sprawują służby mundurowe, a w szczególności Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.
W 2 etapie harcerki nie zdobyły już miejsca na podium, ale wzbogaciły się o nowe doświadczenia i odczucia. Gratulujemy za to zespołowi Po – Ziomki z naszej szkoły, który wywalczył I miejsce w kategorii – zespół – klasy V – VIII i III gimnazjum.
„Dla tych, którzy odeszli”
Dla tych,
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Wszystkich Świętych – to święto przypadające 1 listopada – czas zadumy i refleksji o tych, którzy odeszli już do wieczności, o których jednak powinniśmy pamiętać tu, na ziemi. Dlatego też harcerze z 2 DH “Żywego Słowa”, jak co roku przed tą uroczystością, wybrali się 30 października br., aby uporządkować Miejsce Pamięci – plac przy Pomniku Niepodległości oraz groby żołnierskie i zapomniane na horynieckim cmentarzu, pamiętając o tym, że … i takie są mogiły,gdzie nikt lampki nie zapali…. W tym roku udało się nam uporządkować jeszcze więcej grobów niż w poprzednich latach, być może dlatego, że do pracy stanęło kilkunastu ochotników. Na oczyszczonych grobach harcerze zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych:
Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.
Święto patriotyczno – religijne w Werchracie
Gdy gdzieś daleko była cudna jesień –
umieraliśmy i Polska umierała.
23 września 2018 roku 2 DH Żywego Słowa wzięła udział w obchodach 79 rocznicy nalotu przez lotnictwo niemieckie na składy pociągu znajdujące się na stacji kolejowej w Werchracie. Zginęło wtedy 122 osoby, a wśród poległych byli żołnierze, kolejarze i cywile. Harcerze pełnili uroczystą wartę przy pomniku i uczestniczyli we Mszy św. w intencji poległych. Po mszy były okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów pod pomnikiem, a następnie krótka część artystyczna w wykonaniu harcerzy pt. “Polski wrzesień”. Udział w uroczystościach religijno – patriotycznych był dla nich prawdziwą służbą i lekcją historii, którą zapamiętają na długo.
Gdzie wichry wojny niesie wiatr
Tam zza rogów stu
Szła harcerzy szara brać
I flaga biało-czerwona.
Święto Chorągwi Podkarpackiej ZHP
W dniu 22 września 2018 r. 9 – osobowy patrol 2 DH Żywego Słowa wraz z drużynową wziął udział w uroczystościach Święta Chorągwi Podkarpackiej ZHP w Rzeszowie pod hasłem “Harcerze Niepodległej – MAMY MOC!” Harcerze w ten sposób uczcili stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę – oraz stulecie Związku Harcerstwa Polskiego. Do stolicy Podkarpacia przyjechało blisko 2 tysiące harcerzy z całego naszego województwa.
Od godz. 9.00 uczestniczyli w grze miejskiej na ulicach Rzeszowa, o godz. 12.00 w kościele farnym odbyła się Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. Po Mszy św. uczestnicy przeszli do Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odsłonięty został obelisk stulecia ZHP z lilijką – światowym symbolem skautów.
Kolejnym wydarzeniem zjazdu był apel. Harcerze wypełnili ulicę 3 Maja, a centrum placu apelowego znajdowało się przed kościołem św. Krzyża. Złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą obrońców Lwowa z 1918 r. Po apelu przy wtórze orkiestry 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przeszli w defiladzie w kierunku alei Lubomirskich. Ostatnia część Święta Chorągwi Podkarpackiej odbyła się w Parku Papieskim, gdzie do atrakcji pikniku harcerskiego zaliczyć należy m.in. gry i zabawy w „Miasteczku Galicyjskim”, festiwal piosenki harcerskiej „Krajka”, koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach” oraz rozpalenie „Watry 100 – lecia ZHP”. Po tylu wrażeniach wzmocnili swe siły bigosem i gorącą herbatą z kuchni polowej i zmęczeni, ale pełni wrażeń, wrócili do swoich miejscowości.
Nowy rok harcerski 2018/2019
HARCERSKI START!
Witamy wszystkich harcerzy i przyjaciół harcerstwa w nowym roku harcerskim 2018/2019.
Liczymy na WSPARCIE I POMOC we wszelkich działaniach i na harcerskich ścieżkach.
Naszą przygodę z harcerstwem w nowym roku szkolnym 2018/2019 rozpoczęliśmy na łonie przyrody, przy ognisku nad zalewem. Jedna z harcerek, Gabrysia, złożyła także Przyrzeczenie Harcerskie, stając się tym samym w pełni harcerzem. W przyjacielskiej atmosferze, przy wtórze harcerskich piosenek i pląsów, spotkanie nabrało szczególnego klimatu i zachęciło nas do podjęcia wszelkich wyzwań w nowym roku harcerskim.
CZUWAJ!