I miejsce w X Powiatowo – Dekanalnym Przeglądzie Grup Kolędniczych “Herody 2018”

28 stycznia 2018 r. w MDK-u w Lubaczowie odbył się kolejny konkurs grup kolędniczych z powiatu i dekanatu lubaczowskiego. Celem konkursu jest popularyzowanie i podtrzymywanie ludowych tradycji regionalnych związanych z Bożym Narodzeniem. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły, którzy wystawili 15-minutowe ,,Herody”. Na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością i profesjonalnym jury zaprezentowali się:

 

Adrian Krzych- Herod

Wiktor Krzych – Marszałek

Anna Gliniak- Żyd

Anna Nepelska- Śmierć

Anna Szawłoga- Diabeł

WiktoriaKot- Gwiazdor

oraz kolędnicy: Karolina Bis, Agnieszka Junikiewicz, Nina Szymeczko i na akordeonie –
Hubert Szymeczko.

Młodzi wykonawcy bardzo sugestywnie oddali charakter kreowanych postaci. Herodowi źle patrzyło z oczu i trudno mu było zapanować nad emocjami na myśl, że narodził się nowy Król, ,,który będzie rządził (…) całym światem”.Marszałek spełniał rozkazy swego pana, czując wyraźny respekt. Żyd Moszek, stawiając się (po trzech  nawoływaniach)  przed obliczem Heroda, liczył na zrobienie dobrego interesu, ale się rozczarował i ledwie uszedł z życiem. Jednak Herod usłyszał od niego sporo prawdy na swój temat. Śmierć pokazała, że i władca nie powinien przed nią czuć się bezpieczny, zaś Diabeł  rozkoszował się możliwością ,,smażenia w swym kotle” Heroda. Gwiazdor poprosił o gościnę i przyjęcie kolędników. Hubert pięknie przygrywał na akordeonie ubranym w ludowe spódnice oraz baranie kożuszki,kolędniczkom, które na dwa głosy zaintonowały piosenkę : ,,Pójdziemy, bracia, w drogę z wieczora…”. Na koniec Marszałek złożył  gospodarzom życzenia, do których  dołączyła się cała grupa, śpiewając ,,Za kolędę dziękujemy…”

Przedstawienie przygotowały: Agata Nesterak i Marta Lewko.

W ,,Przeglądzie…” wystąpiła także grupa młodszych uczniów z naszej szkoły pod opieką o. Bogdana Klóski i p. Jolanty Drapały. Dzieci za swój piękny występ otrzymały wyróżnienie i duży kosz słodyczy.

Pani Grażyna Bielec, odczytując protokół po konkursie, podkreśliła wysoki poziom przedstawianych spektakli a także zachęcała,by sięgać do twórczości regionalnej i podejmować w przedstawieniach zapomniane wątki. Wyraziła też podziw dla młodych, którym chce się podtrzymywać tradycje. Mamy nadzieję, że  w przyszłym roku dane nam będzie znów uczestniczyć w ,,Herodach”…

A.N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Course Teachers

Registration for : I miejsce w X Powiatowo – Dekanalnym Przeglądzie Grup Kolędniczych “Herody 2018”

[contact-form-7 id="4"]
Registration Now

Share This Course