09 sty 2019

Betlejemskie Światło pokoju na Ukrainie

 

Zapalmy ogień niech połączy nas,
Zapalmy ogień, rozniećmy go w nas,
Zapalmy ogień w Narodzenia Boga Czas.

 

W dniu 4 stycznia 2019 r. harcerze z Hufca ZHP Lubaczów, których w tym roku reprezentowała 2 DH “Żywego Słowa” z naszej szkoły oraz harcerze z Lubaczowa, przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Ukrainy wraz z hasłem tegorocznej akcji: “Światło, które łączy”. Przekazanie światła miało miejsce na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec. W uroczystości wzięli udział m.in. wicewojewoda podkarpacki, wicemarszałek Zarządu Województwa Podkarpackiego, starosta lubaczowski, mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych przygranicznych regionów Polski i Ukrainy, duchowni obu obrządków, harcerze z Hufca ZHP Lubaczów i Jarosław, skauci z Ukrainy oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Takie uroczyste spotkanie na granicy polsko – ukraińskiej było wspaniałą okazją do złożenia sobie życzeń przez mieszkańców przygranicznych miejscowości, władz i młodzieży, wspólnego kolędowania i modlitwy w obu obrządkach oraz obdarowania się symbolicznymi świątecznymi prezentami i kartkami.
Betlejemskie Światło Pokoju staje się swego rodzaju symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem życia pozbawionego konfliktów, waśni, zatargów – co ważne jest szczególnie dla terenów Ukrainy, gdzie trwają działania wojenne. Na koniec przedstawiciele społeczności ukraińskiej wyrazili życzenie, aby Betlejemskie Światło Pokoju było do nich przekazywane przez harcerzy z Polski także w kolejnych latach.

Teresa Wojtyszyn

GALERIA